Гонгадзе загинув 21 рік тому: історія вбивства, яке шокувало Україну

Гонгадзе загинув 21 рік тому: історія вбивства, яке шокувало Україну

Рівно 21 рік тому зник український журналіст Георгій Гонгадзе. 16 вересня 2000 року він пішов з роботи, але не повернувся додому. За кілька місяців до цього, в червні, він заявив про стеження за собою: невідомі супроводжували журналіста на автівці «Жигулі».
А 2 листопада в Таращанському лісі, в сотні кілометрів від Києва було знайдено обезголовлене тіло Гонгадзе. OBOZREVATEL пропонує згадати історію вбивства, яке вразило Україну.


Ким був Георгій Гонгадзе

Георгій Гонгадзе народився 1969 року в Грузії, але в 20-річному віці переїхав до Львова, куди перевівся на факультет іноземних мов Львівського національного університету імені Івана Франка. Він став активним громадським діячем, вступив до лав партії «Народного Руху України» та Студентського Братства.У 1999 році, коли Гонгадзе став ведучим щоденної програми «Перший тур з Георгієм Гонгадзе» на радіо «Континент», почалися телефонні дзвінки з погрозами на адресу керівництва радіостанції.

А 17 квітня 2000 року в інтернеті з’явилося видання «Українська правда», засновником і головним редактором якого був Георгій Гонгадзе. У ньому серед іншого публікувалися матеріали щодо президента та його оточення.

Загибель Гонгадзе

16 вересня 2000 року Гонгадзе зник, повертаючись додому з роботи. 2 листопада в Таращанському лісі було знайдено його обезголовлене тіло. Дружина і друзі впізнали Георгія за шрамами, які були в нього від поранення осколками, отриманого під час війни в Абхазії.

У тому ж році, в червні, сам Георгій повідомив, що за ним організовано стеження. Невідомі на «Жигулі» чекали вранці Гонгадзе біля його будинку, а ввечері – біля місця роботи.

14 липня журналіст офіційно звернувся з листом до Генерального прокурора України Михайла Потебенька, проте відомство відреагувало на звернення формально. Було лише встановлено, що машина, з якої велося спостереження за Гонгадзе, мала номери, зняті з реєстрації рік тому.

Георгій Гонгадзе з сім'єю

Розслідування

Лише в лютому 2001 року було порушено кримінальну справу за статтею «Умисне вбивство». Ще через 8 років, 2009 року, було знайдено останки черепа, які також належали Георгію.

1 березня 2005 року президент України Віктор Ющенко офіційно заявив, що вбивць Георгія Гонгадзе затримано. 3 березня генпрокурор Святослав Піскун заявив, що його підлеглі мають намір наступного ранку допитати колишнього главу МВС Юрія Кравченка як головного свідка.

Однак наступного дня Кравченко був знайдений мертвим на своїй дачі в Конча-Заспі. Він помер від двох вогнепальних поранень у голову. Як заявило слідство, екс-міністр «наклав на себе руки».

У 2008 році Апеляційний суд міста Києва визнав винними у вбивстві Гонгадзе трьох колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження і кримінальної розвідки МВС України. Микола Протасов отримав 13 років позбавлення волі (помер у березні 2015 року в колонії), Валерій Костенко і Олександр Попович – 12.

Георгій Гонгадзе та Олена Притула разом заснували видання "Українська правда"

2011 року колишній начальник головного управління кримінального розшуку МВС Олексій Пукач під час судового засідання зізнався, що власноруч убив Георгія Гонгадзе і назвав замовників вбивства: Леонід Кучма, Володимир Литвин та Юрій Кравченко.

29 січня 2013 року Пукач був засуджений до довічного ув’язнення з конфіскацією майна і забороною обіймати державні посади. 2 липня 2021 року Верховний Суд України остаточно затвердив вирок.

Похорон журналіста відбувся лише через 16 років після його загибелі – в березні 2016 року.

Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий