Путін переміг? Про що домовилися Байден і Меркель щодо «Північного потоку-2» і що отримає Україна

Путін переміг? Про що домовилися Байден і Меркель щодо «Північного потоку-2» і що отримає Україна

Схоже, протистояння щодо «Північного потоку-2» добігає кінця – США і Німеччина дійшли згоди. Цей документ покладе край багаторічним суперечкам про долю російського газопроводу: тепер очевидно, що він буде працювати.
OBOZREVATEL розібрався, що передбачає угода Берліна і Вашингтона, які гарантії отримає Україна і як Захід протистоятиме Кремлю.


«Північний потік-2» – погана угода. Але санкцій не буде

Напередодні Білий дім призупинив дію санкцій проти «Північного потоку-2» – оскільки вони все одно не зможуть зупинити будівництво.«Так, ми як і раніше продовжуємо виступати проти газопроводу… Це погана угода для Німеччини, України та для Європи загалом. Водночас ми визнаємо, що санкції навряд чи могли запобігти будівництву газопроводу. Тому держсекретар США Ентоні Блінкен схвалив призупинення санкцій у межах прихильності президента відновленню відносин із нашими європейськими союзниками«, – пояснив представник Держдепу Нед Прайс.

Що передбачає угода між США і Німеччиною?

США та Німеччина досягли угоди, яка дозволить завершити будівництво російського газопроводу «Північний потік-2» без введення додаткових американських санкцій, повідомила заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд. Ось деякі з умов:

  • Німеччина підтримає США в спробах домогтися продовження контракту на транзит російського газу через Україну ще на 10 років після 2024 року (коли закінчується термін дії чинного контракту);
  • Німеччина буде домагатися санкцій проти Росії, якщо Москва буде здійснювати «агресивні дії» проти України;
  • США та Німеччина фінансово допоможуть Україні з диверсифікацією джерел енергоресурсів, щоб знизити залежність країни від поставок і транзиту російського газу;
  • Німеччина згодна організувати «зелений фонд» у розмірі мільярда доларів, щоб підтримати енергобезпеку України.
Ідеться про продовження домовленостей до 2034 року

Вашингтон просить Україну мовчати?

Politico з посиланням на джерела стверджує, що адміністрація Байдена закликала українську владу утриматися від критики угоди щодо «Північного потоку-2». Американська сторона навіть попередила, що публічні виступи з критикою можуть зашкодити відносинам країн.

«Офіційні особи США дали зрозуміти, що відмовилися від зупинення проєкту, відомого як «Північний потік-2″, і тепер намагаються стримати завдані збитки (Україні. – Ред.), уклавши грандіозну угоду з Німеччиною», – уточнює видання.

За словами співрозмовників у Вашингтоні, Білий дім закликав українців не обговорювати з Конгресом потенційні плани Штатів і Німеччини щодо російського газопроводу. Ймовірно, саме з цим пов’язано перенесення зустрічі президентів України і США – у Байдена хочуть дочекатися, поки Конгрес піде на канікули, щоб українська делегація не зустрілася з конгресменами і сенаторами.

Однак пізніше радник Держдепартаменту Дерек Шолле спростував цю інформацію. «Україна – демократична країна, в неї є свій голос. Ми прагнемо близького і конструктивного партнерства з нашими українськими друзями. Такого, в якому ми відстоювали б наші спільні інтереси та цінності», – зазначив він.

Меркель домовилася з Байденом про Північний потік-2

Україна протестує

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що Україна вже відправила ноти в Брюссель і Берлін через угоду щодо «Північного потоку-2».

«Ми закликаємо США та Німеччину адекватно поставитися до безпекової кризи в нашому регіоні, єдиним вигодонабувачем якої є Росія. Україна та Польща працюватимуть разом зі своїми союзниками та партнерами над протидією запуску «Північного потоку-2″, допоки не будуть розроблені рішення для подолання безпекової кризи, підтримки країн в їхніх прагненнях стати членами західних демократичних інституцій, мінімізації загроз миру та енергетичній безпеці», – йдеться у заяві країн.

Тему будівництва російського газопроводу президент Володимир Зеленський має намір порушити й під час зустрічі з американським лідером Джо Байденом 30 серпня.

Конгрес виступає проти

В американському Конгресі також закликають відхилити угоду, оскільки вона не завадить Росії чинити тиск на союзників США.

«Я виступаю разом із нашими союзниками в Центральній і Східній Європі проти «Північного потоку-2″. Конгрес повинен відхилити будь-які угоди, які не можуть захистити трансатлантичну безпеку і суверенітет України», – зазначила співголова українського кокусу в Конгресі, представниця демократів Марсі Каптур.

Політикиня також наголосила, що «Північний потік-2» – це проєкт зловмисного впливу Росії, який посилить важелі впливу Володимира Путіна на Європу і порушить згуртованість НАТО. «Конгрес розуміє ключові уроки історії: коли Німеччина і Росія вступають у змову, народи Центральної та Східної Європи платять за це свою ціну», – додала конгресвумен.

Сенатор Республіканської партії Тед Круз заявив, що передбачувана угода стане геополітичною катастрофою для США і повною перемогою для Росії.

«Через десятиліття російські диктатори все ще будуть пожинати мільярди від подарунка Байдена, і Європа як і раніше буде зазнавати російського енергетичного шантажу. Ми завжди знали, що Байден у ліжку з Путіним, а тепер вони обнімаються«, – додав сенатор.

Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий