Що буде з курсом долара в Україні найближчими роками та як зростуть ціни: озвучено детальний прогноз

Що буде з курсом долара в Україні найближчими роками та як зростуть ціни: озвучено детальний прогноз

Українську економіку чекають щонайменше два найближчі важкі роки. Інфляція після зльоту 2022-го на 31% наступного року може становити 20,7%. При цьому зростатиме і курс долара, він уже наступного року може досягнути 45 грн/$.
Про це йдеться у прогнозах НБУ та уряду, які потрапили у розпорядження OBOZREVATEL.


Ситуація плачевна, хорошого сценарію поки немає

Оцінки Національного банку та Кабінету міністрів украй негативні. Офіційно їх не публікують, зокрема для того, щоб не створювати панічних настроїв (що ще більше погіршує ситуацію). Важливо також враховувати, що варіант швидкого закінчення війни та масштабних зовнішніх інвестицій на відновлення також серйозно не розглядається.Для такого планування потрібні чіткі перспективи, терміни та умови, проте цих даних немає. Будь-яка повномасштабна війна призводить до бідності країни, на території якої вона відбувається. І поки українці зіткнулися лише з першими наслідками, варто готуватися до ще складнішого періоду.

Ціни. На 31% зростуть ціни цього року. Рекордна інфляція виникне насамперед за рахунок подорожчання продуктів (овочі, фрукти, крупи). Це дуже погана новина: за межею злиднів опиниться абсолютна більшість пенсіонерів. Погана ж новина полягає в тому, що наступного року ситуація на краще не зміниться.

У 2023-му, згідно з оцінками, які є у розпорядженні OBOZREVATEL, ціни зростуть на 20,7%, а 2024-го ще на 9,4%. Що це означає? За наступні три роки кумулятивний рівень зростання цін становитиме 61,1%. Це призведе до масової бідності, насамперед постраждають пенсіонери. І справа не тільки в тому, що купівельна спроможність виплат знизиться, вони також в умовах кризи на ринку праці не зможуть знайти роботу.

Економіка. Падіння ВВП цього року становитиме 33,4%. Дуже плавне відновлення розпочнеться з наступного року і становитиме лише 5,5%. У 2024-му воно буде на рівні 4,9%. Ситуація з темпами зростання економіки (а водночас й іншими показниками) може бути інакшою. Наприклад, якщо Україна отримає свій «план Маршалла», а економічна криза в ЄС та США цьому не завадить, темпи відновлення можуть бути більш значними.

Біженці. В Україну 2022-го не повернуться 3,3 млн біженців. Наступного року очікується повернення 800 тис. осіб, а через рік – ще 100 тис. У результаті Україна втратить щонайменше 2,4 млн осіб. Але й тут є песимістичніший варіант. Якщо в Україні не буде можливості працевлаштуватися, після того, як для чоловіків відкриються кордони, возз’єднання сімей відбудеться за кордоном: українці переїдуть до своїх дружин та дітей, які вже перебувають поза межами України.

Курс долара. Найскладніша ситуація з курсом долара. Цього року середня вартість становитиме близько 35,6 грн/$ (на кінець року – 43 грн/$). 2023-го середня вартість долара становитиме вже 45,2 грн/$ (46,2 грн/$ на кінець року), а 2024-го вже 46,1 грн/$.

Які є ризики і з чим доведеться зіткнутися

У середньому видатки українського бюджету щомісяця становлять 250 млрд грн, а отримуємо всього 100 млрд. Тобто щомісяця доводиться позичати 150 млрд грн. Частина цієї суми є безповоротними грантами. Однак кредитне навантаження було високим і до повномасштабної війни. Тому фактично доводиться домовлятися про відстрочення платежів і за старими кредитами.

Все це створює дуже небезпечну ситуацію, коли бюджет повністю залежить від зовнішнього прямого фінансування, а внутрішніх резервів критично не вистачає. Першочергові завдання – оборона та соціальний захист. Рано чи пізно доведеться перекроювати бюджет і скорочувати всі витрати, які не є критичними.

Ще одне питання – можливість залучати кредити всередині країни. Наразі ставка облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) становить від 9,6 до 16% річних (залежно від термінів розміщення). А це у рази менше, ніж очікуваний річний рівень інфляції.

У такій ситуації українцям вигідніше купувати долари, а не ОВДП. Це також становить додатковий тиск на курс валюти. Ситуація в Україні залишається складною, бюджетна криза продовжується, і до моменту закінчення війни значного покращення очікувати не варто. До закінчення війни головним ризиком є втрата зовнішнього фінансування. У такому разі насамперед уряд збереже фінансування армії, а ось на решту виплат, зарплати бюджетників, комунальну сферу тощо фактично може не вистачити.

Загалом економічна ситуація в Україні залишається складною. Експорт морськими портами відновився, проте все ще відбувається на вкрай низькому рівні. До війни близько 45% усього українського експорту становила продукція АПК, при цьому щомісяця аграрії заробляли близько 2 млрд доларів. Зараз же, незважаючи на ціни на продовольство, що злетіли в усьому світі, у кращому разі й за умови, якщо не буде провокацій із боку РФ, можна розраховувати на експортний виторг в 1 млрд доларів.

Зупинилися найбільші металургійні підприємства, скоротилася кількість робочих місць. Впав також розмір зарплат. Її реальний розмір (з урахуванням інфляції) 2022-го скоротиться на 27% і лише 2024-го є шанси повернутися до рівня лютого 2022-го.

Загалом, незважаючи на вкрай складну ситуацію, відразу після переможного закінчення війни економіка України почне відроджуватися. І навіть якщо це відновлення буде плавним, ситуація поліпшуватиметься.

Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий