Є два сценарії – поганий та ще гірший: якщо Україна опиниться в газовому цугцвангу, рятувати нас Росія не стане, – Коболєв

Є два сценарії – поганий та ще гірший: якщо Україна опиниться в газовому цугцвангу, рятувати нас Росія не стане, – Коболєв

Головним фактором, який визначатиме ситуацію на ринку газу в Україні у 2022 році, стане розмір збитків, які країна отримає у першому кварталі. Як заявив ексглава правління «Нафтогазу» Андрій Коболєв, є два можливі варіанти розвитку подій. Виходячи з того, до чого вони можуть привести, обидва можна назвати поганими.
«Оптимістичний: «Нафтогаз» зможе забезпечити достатній імпорт газу для покриття добових дефіцитів. У цьому сценарії вже мало що залежить від самого «Нафтогазу», адже кошти в такому обсязі компанії, яка залишилася без грошей і вже не спроможна сплатити навіть поточні податки, може надати тільки держава», – написав Коболєв для ZN.UA.


За його словами, ціну такого імпорту передбачати складно. Він додав, що очікує, що ціна продовжить коливатись у широкому діапазоні під впливом двох факторів – погоди та рішень російського уряду. При цьому поставки LNG на європейський ринок формуватимуть верхню межу функції. Так, при його досягненні газ перенаправлятиметься з Азії до Європи і гаситиме цінові піки, але повернути ціну на докризовий рівень не зможе.

«Але купувати «Нафтогазу» доведеться за будь-якою ціною, навіть якщо вона знову повернеться на рівень вище за $2000 за тисячу кубометрів. Таким чином, державі доведеться знайти від $2 до 6 млрд у тій чи іншій формі на підтримку найбільшої державної компанії», – зазначив Коболєв.Але є ще більш песимістичний варіант розвитку подій. Наприклад, «Нафтогаз» не зможе забезпечити достатнього імпорту газу для покриття добових дефіцитів. Причому, як каже колишній глава держкомпанії, такий сценарій може відбутися не лише через відсутність коштів, а й у разі нестачі імпортних потужностей з ЄС.

«Простими словами, навіть якщо виділити «Нафтогазу» все необхідне фінансування, зростання внутрішнього споживання газу, ідентичне лютому 2020 року, буде неможливо компенсувати наявними потужностями з імпорту газу з ЄС. У цьому сценарії на нас чекає неминучий відбір російського газу з транзитного потоку, оскільки відключення українських споживачів наразі виглядає нереалістичним», – пояснює Коболєв.

Коболєв розповів, чи може Україна повернутись до відбору газу з РФ

За другим сценарієм, каже фахівець, все буде набагато гірше. «Любителі конспірології напевно запитають: а де ж варіант повернення до імпорту газу з Росії, про який так люблять говорити з грудня 2019 року? Тут ситуацію прогнозувати легко – цієї зими його не буде. До росіян можна ставитися як завгодно, але слабкістю розуму в газових питаннях вони не страждають. Якщо Україна опиниться в газовому цугцвангу, рятувати нас Росія точно не стане. Навіть якщо комусь десь колись це і пообіцяли. Нас добиватимуть», – підсумував ексглава «Нафтогазу».

РФ хоче запустити «ПП-2»

Газова криза в Європі відбувається через те, що Росія хоче запустити скандальний трубопровід «Північний потік-2», оминаючи єврозаконодавство. Президент РФ Володимир Путін на засіданні заявив, що як тільки Європа дасть «зелене світло» на запуск «Північного потоку-2», то ціни зміняться. Він заявив, що все тепер залежить саме від рішення ЄС.

Путін хоче запустити "Північний потік-2"

До речі, у Німеччині не відкидають повної зупинки газопроводу «Північний потік-2» залежно від розвитку воєнного конфлікту в Україні. Віцеканцлер ФРН, федеральний міністр економіки та захисту клімату Роберт Габек водночас підтримав рішення федерального уряду не втручатися у питання про затвердження проєкту.

Криза в Європі

Єврорегіон зіткнувся із наслідками енергокризи. Без урахування бюджетної підтримки витрати на газ для сімей в Італії у 2022 році зростуть на 61%, на електрику – на 45%. Сума платежів за ЖКГ для середньої сім’ї зросла б на 100 євро на місяць, але завдяки підтримці уряду (3,8 млрд євро у 2022 році) підвищення становитиме «всього» близько 65 євро на місяць, пише Quotidiano.net.

Заводи у Франції змушені скорочувати обсяги виробництва або зупинятися, щоб упоратися зі зростанням цін. Компанія Nyrstar, яка займається виробництвом металів і лідирує на ринку цинку та свинцю у світі, планує призупинити роботу на своєму французькому заводі в січні. Компанія Aluminium Dunkerque Industries France та румунський виробник добрив Azomures скоротили виробництво. Компанії із Великобританії просять підтримки уряду.

Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий