Главная / Новости / Экономика / В Україні опалення і гаряча вода подорожчають на тисячі гривень: кому і скільки доведеться платити

В Україні опалення і гаряча вода подорожчають на тисячі гривень: кому і скільки доведеться платити

У Києві та інших містах України опалення та гаряча вода можуть подорожчати на 30-40% уже з 1 жовтня. У деяких регіонах тарифи виростуть ще більше. Наприклад, у Чернівцях, де був найнижчий тариф на опалення по країні, вартість збільшиться аж на 70%.Чому дорожчає опалення і гаряча вода, а також скільки платитимемо взимку – дізнавався OBOZREVATEL.Як встановлюють тарифи?

Тариф на опалення розраховується за однією і тією ж методологією для різних підприємств, так само і з гарячою водою. Серед основних складових тарифу:

 • заробітна плата співробітників;
 • податки;
 • витрати на поточний і капітальний ремонт;
 • електроенергія;
 • холодна вода;
 • газ.

Основною складовою тарифу є саме ціна на газ. За словами експерта аналітичного центру Асоціації міст України Олега Гарніка, вона становить 60-80% вартості тепла та води, залежно від підприємства й обладнання.

Структура тарифу на опалення

Чому дорожчає опалення та гаряча вода?

Останнім часом у зв’язку з тим, що набули чинності зміни до закону «Про житлово-комунальні послуги», а також через коронакризу зростання комунальних тарифів було фактично заморожене.

«Для багатьох підприємств два роки тарифи не переглядалися, – говорить Гарник. – Водночас росли мінімальні зарплати, вартість електроенергії – усі ці складові в тарифі не враховані».

Крім того, з 20 травня Кабінет міністрів скасував спеціальні зобов’язання (ПСО) для НАК «Нафтогаз» продавати природний газ виробникам теплової енергії за фіксованою ціною. Якщо раніше, за словами Гарніка, в тариф була закладена ціна близько 4 грн за кубометр газу, то тепер в умовах ринку «Нафтогаз» встановив ціну для тепловиків на рівні 7,42 грн за кубометр.

Але і це ще не все. До вартості газу в тарифі додався новий пункт – розподіл. Його ціна також за останній рік зросла в кілька разів і практично не врахована. «Якщо раніше розподіл коштував 60 копійок, а зараз 2-2,5 грн – це вплине на тариф. Тому до вартості газу ми додаємо ще послуги з розподілу», – говорить Гарник.З огляду на ці фактори, зростання тарифів було неминучим. Адже якщо підприємства працюватимуть собі на збиток, то буквально через місяць вони припинять надавати послуги.

Читайте также   Як в Україні отримати пенсію від 10 тисяч: названо дві умови

Скільки платитимемо взимку?

Для кожного підприємства зростання тарифу буде індивідуальним, адже у всіх різні витрати. Наразі далеко не всі теплокомуненерго підписали договір на постачання газу з «Нафтогазом», тому в них ще немає кінцевої ціни ресурсу і вони не можуть сформувати тариф.

«У містах, де тариф на опалення не піднімали, останні 2-3 роки не проводилася модернізація теплокомуненерго, тарифи зростуть більш ніж на 60 або навіть 70%, – розповідає глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко. – Це стосується багатьох міст на заході України, де підтримувалася досить низька ціна на гарячу воду й теплопостачання».

Зокрема, в Чернівцях уже заявили про зростання тарифу на 70%. У Києві, на думку Попенко, опалення може подорожчати більше, ніж заявлено, – до 45%. Якщо взяти центральну Україну, наприклад, Кременчук, то там тариф готуються збільшити на 53%.

Попенко підрахував, що з нового опалювального сезону в тих містах, які заявили про зростання тарифів, домогосподарства будуть у середньому платити за опалення 50-55 грн з квадрата опалювальної площі.

Згідно зі статистикою UTG, середня площа однокімнатної квартири – 40 кв. м. Відповідно:

 • опалення для «однокімнатки» в середньому коштуватиме щонайменше 2 000;
 • для двокімнатної (63 кв. м) – 3 150 грн;
 • для трикімнатної (80 кв. м) – 4 000.

«Цілком можливо, що в малих містах, де не буде когенерації (спільна генерація електроенергії та тепла. – Ред.), де немає грошей у бюджеті на покриття витрат, ситуація буде набагато гірша. Це, наприклад, такі проблемні міста, як той же Світловодськ», – додає Попенко.

Чи можна уникнути подорожчання?

Виходячи з державної політики, зростання цін на тепло та гарячу воду – закономірне явище. Але об’єктивно для більшості українців ці тарифи просто непідйомні.

Раніше цінову різницю компенсували на місцях. У минулому опалювальному сезоні Асоціація міст України та органи місцевого самоврядування уклали меморандум з урядом. Згідно з ним, місцева влада зобов’язувалася не піднімати тарифи, а уряд повинен був вирішити проблему з боргами на ринку теплопостачання.

Читайте также   У список найбільш перспективних професій потрапила спеціальність без освіти: платять 22 тисячі на місяць

«Опалювальний сезон 2020-2021 років «витягли» завдяки ресурсам місцевого самоврядування, – розповідає Гарник. – Вони з власних бюджетів дотували підприємства, щоб ті пройшли опалювальний сезон, а в населення не було додаткових витрат. Меморандум ми та органи місцевого самоврядування виконали, а держава – ні».

Наразі тепловики знову отримують дотації з місцевих бюджетів, щоб підготуватися до опалювального сезону. Ще одну зиму компенсувати витрати підприємств теплопостачання місцева влада не готова. Експерти сходяться на думці, що зараз вплинути на ситуацію з тарифами може тільки держава. Зменшити вартість опалення для населення можна лише в тому разі, якщо центральна влада знову втрутиться й почне регулювати ціни на газ і його доставку для тепловиків.

«Виходом може бути введення річної або трирічної ціни з більш привабливими умовами договору, – заявляє координатор житлово-комунальних і енергетичних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко. – Це можливо, якщо «Укргазвидобування» буде безпосередньо продавати газ теплокомуненерго на біржі за специфічною ціною. Таким чином вдасться дещо здешевити вартість опалення. Але це не зовсім ринковий механізм і не зовсім правильне рішення в довгостроковій перспективі».

Висновки:

 • Зростання тарифів б’є не тільки по громадянах, а й по державному бюджету. Що вищі тарифи, то більше громадян потребуватиме субсидій та звертатиметься по них. Відповідно, більші суми доведеться шукати й покривати. Тому в «здоровій» ситуації на ринку теплової енергії повинні бути зацікавлені всі сторони, зокрема і держава.
 • Регуляція з боку держави – завжди тимчасове явище. Тепломережі та житлові будинки повинні пройти процес модернізації, щоб тепловтрати стали мінімальними й мешканці будинків і комунальники змогли отримати адекватні тарифи на послуги теплопостачання.
Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий