МВФ дотиснув Кабмін: українцям «заморозять» зарплати, а грошей на індексацію пенсій не вистачить

МВФ дотиснув Кабмін: українцям «заморозять» зарплати, а грошей на індексацію пенсій не вистачить

У проєкті держбюджету на 2022 рік уряд пішов на кардинальний крок: розмір мінімальної зарплати фактично заморозили, у витратах на пенсії не передбачили обіцяну індексацію, гроші на субсидії урізали. Міністр фінансів Сергій Марченко на питання депутатів, чому ж зростання інфляції в рази обжене темпи зростання мінімалки, відповів коротко, мовляв, усі цифри уважно прораховані та збалансовані. Справжня ж причина «бюджету урізання» – місія МВФ, яка розпочала свою роботу в Україні.
Щоб отримати кредит, Кабмін вирішив піти на поступки кредитору і не став відчутно підвищувати соціальні стандарти. І це зважаючи, що за їхніми ж прогнозами ціни наступного року виростуть на 6,2%.


Про те, скільки українці заплатять за новий кредит від МВФ, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Дуже потрібні гроші. На що пішов Кабмін заради кредиту?Якщо подивитися на графік підвищення мінімальних зарплат в Україні, то можна без зусиль угадати, коли отримували кредит від МВФ. Наприклад, у 2021-у, коли не було кредиту, мінімалку підвищили на 1500 грн. Ніхто не диктував, яким повинен бути бюджет. На рік раніше, коли бюджет затверджувався під пильною увагою Фонду, підвищення склало всього 277 грн.

Тепер же, щоб задовольнити побажання кредитора, Кабмін пішов ще далі. В умовах високої інфляції зарплату в 2022-му підвищать всього на 200 грн. OBOZREVATEL запитав у прем’єра Дениса Шмигаль, чому вирішили так незначно збільшити мінімалку.

«Якщо неконтрольовано підвищувати мінімальну заробітну плату – це досить великий ресурс, який матиме великий вплив на монетарну політику. Це може розкрутити інфляцію до стану гіперінфляції. Тому тут необхідно тримати баланс», – сказав глава уряду.

Як росла мінімалка в Україні

Водночас неофіційно і в Кабміні, і в експертному середовищі говорять: бюджет писався під пильною увагою кредиторів. Грошей до кінця року не вистачить, якщо не буде кредиту. Тому доводиться йти на поступки МВФ.

«Я так розумію, уряд хоче отримати гроші від МВФ, тому зараз вони не закладають у бюджет жодних позицій, за якими у Фонду можуть бути серйозні питання», – озвучив свою версію директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський. З цим же згоден і колишній міністр соцполітики Андрій Рева.

І хоча раніше і в Кабміні, і в монобільшості розповідали про майбутню реформу прожиткового мінімуму, зростання зарплат і пенсій, у головному фінансовому документі прописали зовсім інші цифри. Ні високих зарплат, ні відчутного підвищення пенсій не буде. Зате є шанс отримати черговий кредит.

Заморозили і відняли: до чого призведе політика уряду

У 2022 році ціни в Україні виростуть на 7,3%, а мінімальна зарплата всього на 3%. У такій ситуації йдеться навіть не про «заморожування» соцстандартів. Ті, хто живе з мінімальною зарплатою, а це передусім бюджетники, стануть значно біднішими.

«Зарплата бюджетників фактично буде заморожена. Це найбідніша частина населення, що працює. Заморожування мінімальної зарплати створює проблеми в місцевих бюджетах. 40% застрахованих платять податки з мінімальної зарплати, отже, фонд оплати праці буде заморожений, а це джерело наших місцевих бюджетів. І паралельно це завдає удару по Пенсійному фонду», – пояснив Рева.

Ба більше, щоб догодити кредитору, в Кабміні:

  • не передбачили витрати на індексацію пенсій (у липні та грудні);
  • не передбачили підвищення витрат на субсидії в умовах, коли очікується зростання тарифів.

Простіше кажучи: бідні стануть ще біднішими, а підтримувати, як видно з усього, будуть тих-таки кредиторів. Погашення та обслуговування державного боргу – головна стаття витрат. На це витратять 4 з 10 зароблених гривень.

Пощастило тільки військовим на Донбасі, які мають право на безкоштовні квартири. «Серед позитивів – передбачили 5 млрд грн на квартири учасникам АТО, їх 4 000 осіб на черзі», – додав Рева.

За оцінками ексміністра, у 2022 році на субсидії знадобиться мінімум 55 млрд грн, але виділити зможуть тільки 38 млрд. А закладених на пенсії коштів (200,8 млрд з бюджету) фактично не вистачить на індексацію та перерахунок виплат військовим.

І поки Кабмін на догоду МВФ урізає соціальні стандарти замість того, щоб виводити 500 млрд грн зарплат з тіні, скорочувати контрабанду і знищувати схеми ухилення від сплати податків, повністю фінансуватися буде тільки одна стаття витрат – на обслуговування і погашення кредитів.

Як показав досвід 2017-го, під час двократного підвищення мінімалки різко зросли надходження до бюджетів усіх рівнів, скоротився дефіцит Пенсійного фонду, зменшився рівень бідності, скоротився обсяг тіньових зарплат. МВФ же передусім зацікавлений не в добробуті українців, а в платоспроможності держави.

Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий