The Economist: Зеленський наказав розпочати підготовку до виборів

The Economist: Зеленський наказав розпочати підготовку до виборів

Зеленський доручив своїй команді готуватися до виборів, на яких він розраховує переобратися на другий президентський термін.



Про це пишеThe Economist. Видання вказує, що Зеленський, який без ентузіазму ставився до ідеї проведення виборів, змінив свою думку після скандальної зустрічі з Трампом у Білому домі. Ганебне поводження Трампа з ним підвищило рейтинг президента, як показало опитування, проведене на замовлення The Economist, і, схоже, змінило його підрахунки. Зараз йде серйозна підготовка до того, щоб Зеленський вдруге взяв участь у виборах.


Урядові джерела The Economist кажуть, що минулого тижня пан Зеленський скликав зустріч, щоб доручити своїй команді організувати голосування після повного припинення вогню, яке, як вважають американці, вони зможуть запровадити до кінця 20 квітня. Перше підтвердження може з’явитися напередодні або 5 травня, крайній термін парламентського голосування щодо продовження воєнного стану, який закінчується 8 травня. Скасування воєнного стану є необхідним першим етапом для початку виборчого процесу. Джерела розходяться щодо точних термінів, але більшість каже, що Зеленський націлений на вибори влітку. Закон вимагає щонайменше 60 днів для передвиборчої кампанії, тому найранішою можливістю буде початок липня. Але деякі джерела кажуть, що кампанія мала б тривати три місяці: це час, коли виборчі органи нібито повідомили парламенту, що вони потребують для відновлення списків виборців у розпал війни.

Високопоставлене джерело в уряді приватно розповіло, що Зеленський спробує застати конкурентів зненацька виборами в липні, сподіваючись, що коротка передвиборча кампанія дозволить йому балотуватися без опору. Такий поворот буде вигідний не тільки президенту, стверджує джерело: «Довга кампанія розірвала б країну на частини». Насправді поспішне голосування ризикує погіршити і без того запеклі відносини між потужною централізованою президентською вертикаллю та рештою політичного суспільства України.



Лідери опозиції наполягають на неможливості швидкого голосування, вказуючи на масу матеріально-технічних перешкод. Домогтися дієвого припинення вогню до 8 травня буде досить складно, каже Сергій Власенко, високопоставлений депутат від партії «Батьківщина». Знайти спосіб проголосувати мільйонам виборців за кордоном, в окопах або в окупованих рф регіонах було б «ще важче». Одним з рішень було б використання популярного урядового застосунку для смартфонів «Дія». Але це викликало б питання щодо прозорості. Причини не лише технічні: опозиція каже, що чесні вибори спочатку потребують демонтажу воєнної пропаганди та цензури.

Путін і Трамп, які власне підштовхували Україну до виборів щоб усунути Зеленського, можливо, зараз теж вже не раді цьому. З огляду на те, що їх розрахунок перевернувся з ніг на голову, вони можуть не сидіти мовчки, поки Зеленський крокує до перемоги на виборах. Путін має багато козирів — його дрони та ракети можуть зробити неможливим скасування воєнного стану, не кажучи вже про проведення голосування. Але багато хто вважає, що вибори можуть допомогти путіну дестабілізувати Україну, навіть якщо Зеленський переможе. Розвідка прогнозує, що у 2025 році внутрішня нестабільність буде більшою загрозою для України, ніж бої на передовій. Виборча кампанія дозволить росіянам розгорнути свою кампанію впливу: «Вони використовуватимуть лідерів думок, солдатів і опозицію, щоб виконувати їхню пропозицію».

Наступному президенту України, ким би він не був і коли б його не обрали, легше не стане. Поспішна дипломатія Трампа може призвести до поганої мирної угоди та обурення. З часом деякі українці можуть вимагати більш жорсткого, більш мілітаристського уряду. Незважаючи на всі свої недоліки, Зеленський занадто сильно залежить від схвалення населення, щоб стати справжнім диктатором. Той, хто прийде після нього, може бути менш обережним.

Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий