Українці без щеплення сидітимуть вдома? Коли і яким буде осінній локдаун в Україні

Українці без щеплення сидітимуть вдома? Коли і яким буде осінній локдаун в Україні

Осінній карантин – це вже не питання ймовірності, а питання часу. Все буде залежати від рівня захворюваності на COVID-19. Якщо найближчим часом частка хворих не почне рости, то в нас є час до зими, якщо навпаки – готуємося до локдауну вже в жовтні.
Водночас є ймовірність, що обмеження зачеплять не всіх, а тільки тих громадян, які не пройшли вакцинацію. OBOZREVATEL з’ясував, коли чекати на черговий карантин і хто отримає імунітет від обмежень.


Яка ситуація з коронавірусом зараз?COVID-статистика в нашій країні стрімко погіршується – в останні дні кількість нових випадків доходила до двох тисяч. Тільки 26 серпня в країні зафіксували тримісячний рекорд – 2 032 нових випадки. Зростає і кількість інфікованих Дельтою – за даними МОЗ, протягом двох тижнів кількість хворих на цей штам виросла в 3,5 рази.

З настанням осені ситуація погіршуватиметься. Відповідно до одного з прогнозів, кількість хворих може на третину перевищити торішні максимальні показники. Не варто забувати й про сезонні вірусні захворювання – грип, ГРВІ, парагрип.COVID-статистика в Україні за останні дні

«В Україні ми бачимо поступове зростання, і воно відображає ту динаміку, яка була в нас у 2020 році. Тому, якщо дивитися цю динаміку, попри те, що це й інші штами, ми можемо говорити про більше зростання кількості випадків саме у зимовий період. А оскільки для грипу, грипоподібних захворювань для України більш характерне зростання (у період. – Ред.) середина жовтня-листопад та початок грудня, то друга хвиля – це лютий та березень», – заявив нещодавно міністр Віктор Ляшко.

Коли буде карантин?У пресслужбі Міністерства охорони здоров’я вважають, що новий спалах захворюваності на COVID-19 очікується в осінньо-зимовий період. Сьогодні в Україні діє адаптивний карантин, нещодавно уряд продовжив його до 1 жовтня.

Під час адаптивного карантину регіони діляться на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони. Все залежить від трьох показників:

  • кількість нових випадків;
  • кількість людей у лікарнях;
  • кількість проведених ПЛР-тестів.

Якщо в регіоні ростуть ці показники, то його переводять у зону з більш жорсткими обмеженнями. Зараз уся країна перебуває в «зеленій», проте три регіони найближчим часом можуть перейти в «жовту» – це Вінницька, Чернігівська та Черкаська області.

Новий локдаун можуть ввести в листопаді

Головний санітарний лікар Ігор Кузін вважає, що за нинішнім сценарієм поширення інфекції новий карантин можуть ввести в листопаді. Він також не відкидає імовірності загальнонаціонального локдауну – якщо в більшості регіонів буде високий рівень захворюваності.

«Локдаун залежатиме від кожного українця. Це відповідальна власна поведінка – вдома, на робочому місці, це свідомий вибір вакцинації як профілактики», – зазначив санлікар. Посадовець додав, що при дотриманні рекомендацій МОЗ, впровадження локдауну вдасться відкласти до грудня-січня.

Водночас Київська школа економіки, яка постійно відстежує динаміку захворюваності, дає не такий оптимістичний прогноз. В організації зазначають, що майже кожен регіон країни наближається до показників «жовтої» або навіть «помаранчевої» зони. Згідно з дослідженнями, карантин можуть ввести вже у вересні.

Невакциновані сидітимуть вдома, а порушники – платитиЯкі обмеження введуть – поки незрозуміло. Однак окремі політики й посадовці попереджають: карантин стосуватиметься лише громадян, які не пройшли вакцинацію.

«Йдеться про використання внутрішнього «ковідного» сертифіката. Це електронний документ, який ви зможете згенерувати в застосунку Дія. Завдяки йому в нас вийде зменшити навантаження на економіку, не піддаючи ризику громадян», – говорив головний санлікар.

Таку саму інформацію підтвердив і глава парламентського комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький. За його словами, нові обмеження впроваджуватимуть тільки для невакцинованих громадян.

«МОЗ уже анонсував, що в разі погіршення епідеміологічної ситуації працюватимуть школи, де вакциновано не менш як 80% вчителів. На мою думку, аналогічні обмеження логічно ввести для транспортників, підприємств громадського харчування та комерційних або комунальних структур, співробітники яких безпосередньо контактують із населенням», – заявив він.

Школи з 1 вересня будуть працювати

Уже зараз влада ввела ковідні вимоги для навчальних закладів. Якщо в школах не пройшли вакцинацію більшість учителів, то освітній процес проходитиме дистанційно. «Вакцинація не є обов’язковою. Але більшість країн ЄС, де зареєстровані спалахи штаму Дельта, фіксували велику кількість нових випадків коронавірусу саме в навчальних закладах. І не серед учнів, а серед персоналу. Тому така норма є в постанові уряду», – пояснив Кузін.

Головний санлікар визнав: щоб у такій ситуації педагогам було не так прикро, таку норму слід застосувати і до представників інших професій. Тобто до тих, хто працює з людьми – продавців, кондукторів, офіціантів тощо.

Ймовірно, влада також посилить контроль за дотриманням карантинних правил. Принаймні, до цього закликає Михайло Радуцький співробітників поліції та Держпраці. На його думку, порушення карантину – одна з основних причин погіршення епідситуації в країні.

«Ми бачимо все більше людей в транспорті, магазинах та інших приміщеннях з маскою на підборідді або взагалі без масок… Але вимога законодавства незмінна для всіх – у нас заборонено перебування в громадських будівлях та транспорті без засобів індивідуального захисту», – підкреслив чиновник.

Україна враховує досвід інших країнУ МОЗ не приховують, що перед новим карантином у відомстві ретельно вивчають досвід інших країн. За словами міністра Ляшка, не відкидаються варіанти, за яких вакциновані люди в Україні змогли б відвідувати публічні місця навіть під час локдауну.

«Наприклад, кінотеатри зможуть працювати, якщо колектив кінотеатру буде вакцинований, і люди, які будуть приходити туди, показуватимуть COVID-сертифікат. І таких сфер багато. У Франції, в Німеччині сьогодні опрацьовуються різні варіанти», – зазначив він.

МОЗ ретельно вивчає досвід інших країн

І це правда: деякі європейські держави вже ввели певні обмеження для невакцинованих осіб. Наприклад, у Німеччині з 23 серпня громадяни без щеплення повинні здавати тест на COVID-19, щоб відвідати:

  • перукарні, салони краси;
  • фітнес-клуби;
  • готелі;
  • лікарні, будинки літніх людей;
  • кафе, ресторани, бари та кінотеатри.

А в Греції викладачам, які відмовляються від вакцинації, вирішили скорочувати заробітну плату. Співробітники також можуть зіткнутися з втратою балів у системі цивільної служби, що вплине на їхні перспективи просування по службі або при працевлаштуванні.

В Італії з 6 серпня невакциновані також не можуть відвідувати масові заходи, бари, кафе, фітнес-клуби, басейни, парки розваг. У разі порушення цього правила їм доведеться заплатити штраф від 400 до 1000 євро.

З огляду на COVID-статистику, можна з упевненістю сказати, що восени в Україні введуть нові обмеження. Чи буде це адаптивний карантин із «червоною зоною» або ж жорсткий локдаун – поки незрозуміло. Але загроза поширення Дельта-штаму не залишає владі іншого вибору.

МОЗ уважно стежить за європейською практикою стримування інфекції, а там усілякими способами стимулюють вакцинацію – тому обмеження вводять тільки для нещеплених. Найімовірніше, аналогічні правила діятимуть і в нашій країні. Тому масова вакцинація – це єдиний спосіб уникнути локдауну.

Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий