Українцям дозволили святкувати Різдво 25 грудня: що зміниться

Українцям дозволили святкувати Різдво 25 грудня: що зміниться

Цього року парафіяни Православної церкви України зможуть святкувати Різдво 25 грудня, як це робиться у багатьох країнах світу. Ті, хто воліє не змінювати своїх традицій, зможуть прийти на святкове богослужіння 7 січня.
Так вирішив Синод


Священний синод Православної церкви України (ПЦУ) 18 жовтня на своєму засіданні дозволив святкувати Різдво 25 грудня. Церкви ПЦУ цього дня проводитимуть святкові богослужіння. А ті, хто братиме в них участь, звільняються від посту.

«Там, де для цього існують пастирські обставини і є бажання вірян, як виняток, дозволити за рішенням настоятеля громади 25 грудня 2022 року здійснити богослужіння за чином свята Різдва з подальшим поданням через єпархіальне управління Київської Митрополії письмової інформації про кількість учасників такого богослужіння», – йдеться у рішенні.
Українцям дозволили святкувати Різдво 25 грудня: що зміниться

Відомий релігієзнавець Ігор Козловський вважає, що у такий спосіб церква хоче провести своєрідний експеримент. Оскільки суперечки про те, коли відзначати Різдво – за григоріанським календарем 25 грудня або за юліанським – 7 січня, відбуваються уже давно.

«У рішенні чітко записано – дозволяється богослужіння 25 грудня на прохання громади. Це означає, що громада звертається до свого настоятеля, він подає прохання до єпархіального управління та митрополита Епіфанія. І там є ключове слово «як виняток». Тому що це своєрідний експеримент, щоб подивитися, наскільки громади готові до такого переходу, наскільки ПЦУ готова до поступового переходу на григоріанський календар», – пояснює Козловський.

Попит на 25 грудня є

Митрополит Луцький та Волинський Михаїл (Зінкевич) каже, що запит на святкування Різдва 25 грудня стоїть уже давно.

Українцям дозволили святкувати Різдво 25 грудня: що зміниться

«Багато вірян нашої єпархії живуть і працюють у Європі. А зараз під час війни туди теж поїхало багато людей. І коли вони повертаються на Різдво на 25 грудня, то у них виникає дискомфорт. Там вони живуть за їхніми традиціями, відповідно і святкують, а тут у нас різдвяне богослужіння буде лише 7 січня. Вони зверталися зокрема й до мене персонально з проханням, щоб Різдво святкувати 25 грудня. І таких людей із кожним роком стає дедалі більше», – каже отець Михаїл.

Він зазначає, що ніхто не забороняє святкувати Різдво 7 січня. Тому що є віряни, які традиційно приходитимуть на службу цього дня, і для них також проводитимуть богослужіння.

«Саме життя передбачає, що святкувати Різдво після Нового року незручно. На Новий рік усі збираються за столом, корпоративи, а у людей піст. Діти йдуть на «ялинки», там роздають подарунки, солодощі, а у них піст. Також варто враховувати наш зв’язок із Європою, тому запит на 25 грудня у людей буде», – каже священник.

Українцям дозволили святкувати Різдво 25 грудня: що зміниться

Переносити доведеться й інші свята

Козловський зазначає, що вже минулого року багато людей молодого та середнього віку самі святкували Різдво 25 грудня. Такий рух спостерігається не перший рік.

«Інша справа, що все має бути поступово. Оскільки доведеться змінювати весь календар, як церковний, так і світський. За григоріанським календарем Покрова буде вже не 14 жовтня, а 1 жовтня. А 14-го у нас відзначають День захисників та захисниць Вітчизни, день УПА. Їх теж треба буде переносити. Водохреще теж підтягнеться. За винятком Пасхалії. Тому що їх розраховують по-іншому. Але може постати питання і про них», – каже Козловський.

Зрозуміло, що церква Московського патріархату продовжуватиме святкувати Різдво 7 січня.

Але в Україні є ще Українська греко-католицька церква, яка святкувала цей день разом із усіма 7 січня. «УГКЦ має свої приходи в таких країнах, як Італія, Бразилія, які відзначають цей день за західним календарем. Тож усередині їхньої церкви вже є такий рух, тепер вони подивляться на православних, як у них відбуватиметься зміна дати, і для них це теж стане знаком. Думаю, вони до цього вже давно готові», – вважає релігієзнавець.

Українцям дозволили святкувати Різдво 25 грудня: що зміниться

Де і коли святкують Різдво?

Серед українців думки, звісно, розійшлися. На жаль, навіть ті, хто вважає себе вірянином, не завжди розуміють, чому Різдво святкується у нас 7 січня, а в інших країнах 25 грудня, і помилково називають цю дату «католицьким Різдвом».

Через це виникають суперечки та непорозуміння, на чому добре грають священники МП.

7 січня святкують лише у кількох країнах – у РФ, Білорусі, Сербії, частині церков Грузії, Вірменії, Киргизстану, Казахстану. І поки що в Україні, УГКЦ.

У більшості країн Європи, США, Словаччині, Чехії, Албанії, Болгарії, на Кіпрі, Румунії, частині Греції, в автокефальних, протестантських церквах, Вселенському патріархаті (крім Афона), Римській церкві Різдво відзначають 25 грудня.

Чому стався розрив у датах свята? Відомо, що Юлій Цезар запровадив юліанський календар. Але він виявився не дуже точним, оскільки Земля обертається навколо Сонця на 12 хвилин повільніше, ніж вважали давні римляни.

Українцям дозволили святкувати Різдво 25 грудня: що зміниться

За півтора тисячоліття календар відстав. Тоді Папа Римський Григорій XIII провів реформи календаря. Так виник григоріанський календар. Різниця в тому, що за юліанським календарем Різдво випадає на 7 січня, а за точнішим григоріанським – на 25 грудня. Тобто різниця лише у календарях.

Що думають українці

Деякі українці, дізнавшись про нововведення, кажуть, що святкуватимуть тепер Різдво двічі – 25 грудня та 7 січня.

«Я б не сказала, що в нас дуже віруюча сім’я. Але головних церковних свят ми дотримуємося, так нас виховали батьки. У чому різниця між 25 грудня і 7 січня? Та ні в чому. Відзначатимемо двічі, тим більше, що будуть вихідні», – вважає киянка Катерина Усенко.

Студентка Ірина зі Львова каже, що наразі вона остаточно перейде на 25 грудня. «У мене є друзі, які належать до римокатолицької церкви, і вони завжди Різдво відзначають 25 грудня. Я давно вже спостерігаю за цим, а враховуючи війну та поведінку представників церков МП, то з цього року я переходжу на 25 грудня. Нічого спільного з Москвою мати не хочу, навіть у такій справі, як віра», – впевнена дівчина.

«Я вірянка і знаю, що якщо перенести Різдво, то треба змістити всі свята. Інакше не вийде. Дивно 25 грудня радіти народженню Ісуса, а Водохреще відзначати 19 січня. Тут потрібно або все міняти, або нічого. Тому я поки що поспішати не буду. Коли батюшка скаже, що розклад свят поміняли, тоді подивимося», – вважає пенсіонерка з Полтавщини Ольга Матвієнко.

Звичайно, в Україні достатньо тих, хто вважає за краще не змінювати традиції і відвідуватиме богослужіння 7 січня, як і звикли. Ніхто їм цього не забороняє, тим паче священники обіцяють проводити богослужіння двічі.

Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий