«Вам це не сподобається»: Южаніна та експерти розповіли, як легалізувати «єврономери»

«Вам це не сподобається»: Южаніна та експерти розповіли, як легалізувати «єврономери»

В Україні збираються легалізувати «євробляхи», тобто авто на європейських номерах. Їх власники пішли в обхід закону і ухиляються від сплати податків. А тепер змушують державу знайти спосіб узаконити свої автомобілі.
І влада готова піти на поступки. Голова парламентського комітету з податкової і митної політики Ніна Южаніна запропонувала молдовський варіант легалізації «євроблях». Два роки тому Молдова дозволила громадянам розмитнити авто на єврономерах зі знижкою 70%.


В Україні 425 тис. авто з іноземною реєстрацією. Більше половини з них знаходяться в країні незаконно – це за офіційними даними. Активісти називають цифру в рази більше – півтора мільйона авто на єврономерах.

Платиш 1000 євро – і авто з Литви в Коростені

«Тут єдиний нюанс – на вас можуть виписати одноразовий штраф 8,5 тис. гривень, – попереджає перегонник євроблях. – Через п’ять років потрібно поїхати саме до Литви і пройти техогляд. Інакше машина просто зніметься з обліку, і тоді будуть проблеми».
Купити авто на єврономерах простіше, ніж зробити біометричний паспорт. Вводиш в пошуковик запит, і він видасть кількадесят компаній. Всі вони працюють відкрито, обзавелися своїми сайтами і, схоже, ні від кого не ховаються.

Я зателефонував до однієї з них, нібито купити автомобіль на литовських номерах. Мені запропонували Ford Fiesta 2006 за 1500 євро. Плюс послуги фірми – ще 1000. Але спочатку, говорить перегонник, потрібна передоплата 500 євро. Після мене додадуть в чат Viber, куди скидатимуть фото і відео відповідних машин.

Це вигідний бізнес. В Україні такий же Ford Fiesta коштує 4800 євро. Але у нас розмитнити машину старше 2010 року забороняє екологічний стандарт Євро-5. Закон українці навчилися обходити.

«Якщо автомобіль вам підходить, ми приганяли його до Коростеня – це Житомирська область. Можете розпоряджатися цим автомобілем як хочете, – запевняє перегонник. – Машина оформляється на нашу литовську компанію, і ви в’їжджаєте до України за дорученням. Якщо зупинить поліція – показуєте техпаспорт, українську страховку і ваші права».

Але за фактом автомобіль належатиме перегонникам. Якщо фірму накриють – машину конфіскують.

На литовських номерах я зможу їздити п’ять років, говорить ділок. В крайньому випадку, оштрафують разок за те, що не перетнув кордон через 10 днів після ввезення. Штраф можуть вручити при виїзді з України на митниці. «І то він може не прийти. У нас є клієнти, які вже і за кордон їздили, і нікому штраф не приходив», – заспокоює євробляхер.

П’ять років без виїзду можна перебувати за рахунок техогляду, з’ясовую пізніше. Два роки – це термін дії литовського ТО. Плюс на три роки його можна «заморозити». Якщо вчасно не пройти техогляд, то в Литві машина автоматично зніметься з реєстрації.

Щоб запевнити мене в надійності своєї компанії, додає – працюють вони з 2011-го і на них зареєстровано 2,5 тис. машин.

Через подібні схеми до України потрапили півтора мільйона автомобілів. Не без участі митників. Півроку тому поліція і прокуратура викрили працівників митниці. Вони брали по 200 доларів за ввезення кожної «євробляхи».

Для «євроблях» готують масштабну акцію

«Я не знаю, як пояснити людям, за що ми даємо вам таку знижку«, – звертається народний депутат, голова комітету Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна до активістів «АвтоЄвроСили» в залі комітету.

Мова про відступлення в 70% від розміру акцизу. Комітет з питань податкової та митної політики вже напрацьовує проект закону. Він складатиметься з двох частин: знижки і репресивних заходів. Якщо його ухвалять, власники «євроблях» зможуть розмитнити свої машини, незалежно від їх віку.

Щоправда, це одноразова акція. Вона повинна легалізувати вже ввезені євробляхи і перекрити їх ввезення в майбутньому. На подібний крок рік тому пішла Молдова. Республіка дозволила своїм громадянам розмитнити машини на румунських номерах. Одна умова: вони повинні бути завезені до 1 листопада 2016-го.

У Молдові знижка діяла півроку. За цей час машини потрібно було розмитнити і зареєструвати. В іншому випадку авто видворяють з країни. Витрати на евакуацію автомобіля ніс його власник – 0,15 євро за кожен кілометр. Як тільки акція закінчилася, поліції дали право зупиняти машини з єврономерами і перевіряти документи. А громадянин Молдови тепер не може знаходиться за кермом автомобіля з іноземною реєстрацією, зазначає Южаніна.

Друга частина закону в Україні буде такою ж. А ось з умовами знижки не все так просто.

«Нам потрібно зрозуміти, що робити з екологічним вимогою«, – говорить Южаніна. Екостандартом Євро-5, швидше за все, доведеться пожертвувати. За словами активістів «АвтоЄвроСили», в обхід розмитнення до України ввозяться машини стандарту Євро-3. Тобто машини, випущені 18 років тому.
І, на відміну від Молдови, у нас немає техогляду. Він вводиться тільки з 2020 року за умовами угоди про асоціацію з ЄС.

«Щоб не затягувати, ми зробимо акцію для автомобілів, які в’їхали, скажімо, до 1 січня 2018 року. Але щоб їх розмитнити, вам потрібно бути власниками автомобіля. Вам потрібно виїхати і пройти всі митні процедури. Вам потрібно стати на облік в Україні, пройти першу реєстрацію«, – попереджає Ніна Южаніна.

А це буде непросто, враховуючи, що машини на єврономерах за фактом належать фіктивним фірмам. У телефонній розмові я запитав перегонника: що, якщо з’явиться можливість розмитнити автомобіль? Він невпевнено відповів, що компанія «напевно, зможе зробити окрему довіреність на розмитнення».

Ще Южаніна запропонувала ввести коефіцієнти, щоб власники «євроблях» не розмитнювали зовсім старі автомобілі.

«Я думаю, для автомобілів старше 2000 року випуску потрібно ввести підвищувальний коефіцієнт. Тоді ми мотивуємо людей здавати такі машини на розбирання, а не їздити дорогами України. Вони ж все-таки будуть у нас без техогляду їздити до 2020 року», – говорить голова комітету.

Але навіть при 70%-й знижці все одно вийде велика сума розмитнення, зауважує Южаніна. Крім акцизу, потрібно заплатити ввізне мито, збір до пенсійного фонду і ПДВ. Тому молдавський варіант адаптуватимуть, щоб отримати в середньому 1000 євро за розмитнення машини.

«Вам це не сподобається, але я б таку пільгу дала людям, які можуть дати довідку, що вони отримали дохід на території України в 2-4 тисячі євро, за які купили машину. Я не хочу, щоб люди, які взагалі нічого не заплатили до бюджету, скористалися цією нормою. Це неправильно. Знаєте, навіщо б я це зробила? Щоб інша частина суспільства не вимагала через суд повернути собі вже сплачені податки до бюджету», – додала Южаніна.

Молдавський варіант влаштував активістів «АвтоЄвроСили». Принаймні, на обговоренні в комітеті вони не заперечували і пообіцяли через два тижні внести до норм свої правки.

Чи потрібно легалізувати «євробляхи»

Молдавський варіант не вирішить проблему в цілому, вважає Ярослав Сокуров, старший юрист практики оподаткування та бізнес-ефективності Juscutum. Пільги отримає окрема група людей. Всі інші повинні дотримуватися старих правил.

«Без істотних змін митного законодавства ввезення до України «євроблях» з порушенням митних правил триватиме», – говорить юрист.

Начебто, вирішивши одну проблему, отримуємо іншу. Ті, хто завезли свої авто і повністю оплатили податки, звісно, будуть незадоволені. Це стосуватиметься навіть тих, хто може без проблем оплатити всі платежі.

«Вони не позбавлені права вимагати справедливості. Підставою може бути, наприклад, норма Конституції України, яка передбачає зворотну дію закону в часі у випадках пом’якшення відповідальності. У нашому випадку, зменшення митних платежів, або навіть та, яка декларує рівність громадян перед законом», – додає Сокуров.

Але ніхто компенсувати гроші з бюджету не буде, вважає юрист. Нововведення стосуватимуться саме порушників, яким дадуть шанс узаконити свої автомобілі, сплативши мито за пільговими ставками.

Андрій Чубик, виконавчий директор Центру глобалістики «Стратегія ХХІ», пропонує доповнити закон №3251. Це закон про пільгові умови розмитнення б/в машин, які відповідають нормам Євро-5. Він діє до кінця 2018 року.

Ставки акцизу в законі потрібно зробити безстроковими і поширити на всі автомобілі, а не тільки на старі. А все обмеження потрібно зняти, вважає експерт. Плюс ввести екологічний податок на всі автомобілі, що ввозяться до України. Для машин стандарту Євро-6 нульова ставка, щодо Євро-5 – мінімальний збір, Євро-4 – п’ятикратний, Євро-3 – десятикратний, Євро-2 – двадцятикратний.

«До перехідних положень внести статтю про річний період для легалізації авто іноземною реєстрації з наступними обмеженнями: автомобілі повинні бути не нижче Євро-3 і не старше 15 років. Митні платежі пропонується сплатити у вигляді щорічного внеску в 10% їх обсягу для кожного конкретного автомобіля», – вважає аналітик.

Легалізовувати «євробляхи» не варто взагалі, вважає Максим Іванцов, автомобільний експерт і менеджер з підбору авто в сервісі CarFinder. Головний аргумент – такі машини, зазвичай, вже виїздили свій ресурс. Оскільки до України завозять найдешевші автомобілі, вироблені на початку нульових-кінці дев’яностих років.

«Люди, які обрали постійним засобом пересування по Україні авто на єврономерах, просто порушують Закон. На місці законодавців я б не займався легалізацією таких авто, а продумав найефективніші схеми їх вивезення до країн реєстрації», – говорить Іванцов

Василь Голян, доктор економічних наук, директор Європейського аналітичного центру, пропонує реєструвати і ставити на облік всі машини на «єврономерах». За платню.

«Сума таких послуг повинна бути адекватною і відповідати середній заробітній платі українця. Тобто, ввести одноразовий збір 200-300 євро, і плюс річний податок на експлуатацію такого автомобіля, який повинен бути не вище 10% від мінімальної заробітної плати. Це автоматично приведе до знищення корупційних схем і наповнення скарбниці. Така новація не повинна стосуватися нових автомобілів», – говорить він.

Але всі зміни повинні йти через консультації між громадськими та професійними організаціями, представниками влади. Інакше нова процедура розмитнення призведе до того, що законослухняні імпортери автомобілів почнуть «майданити», додає Голян.

Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий