Максим Бурбак. Як чернівецькі сіли на «золотий унітаз» донецьких

Максим Бурбак. Як чернівецькі сіли на «золотий унітаз» донецьких

Українці, які стояли на Майдані наївно вірили, що забирають владу у корупціонерів і передають її в руки нових кадрів: молодих, чесних, професійних та проєвропейських.




Максим Бурбак був одним з тих, кого можна було побачити на сцені в строю з «вождями революції», і на кого покладали надії мільйонів наших співгромадян. І він став одним з тих, хто ці надії дуже швидко зруйнував, продемонструвавши, що нове не завжди краще старого, а часто є лише його повторенням…


Сеня і його команда

Бурбак Максим Юрійович народився 13 січня 1976 року в місті Чернівці, в інтелігентній родині викладачів Чернівецького університету. Його дід (по мамі) Федір Степанович Арват був завідувач кафедри філології, а мати Олена Федорівна працювала на кафедрі іноземних мов. Можна сказати, що саме мамі він багато в чому зобов’язаний своєю майбутню кар’єру: вона влаштувала своїх синів Олексія (народився 1 січня 1974) а потім Максима до чернівецької спеціалізованої школи №9 з поглибленим вивченням англійської (нині це гімназія №9). Там однокласником старшого Олексія став маленький і спритний Сеня — син її подруги і колеги, викладачки університету Марії Григорівни Яценюк. Майбутній український прем’єр-міністр сидів з Олексієм Бурбаком за однією партою і став його другом. Причому Олексій, в силу своєї комплекції і твердого характеру, не раз рятував Сєню і від хуліганів, і просто від розлючених його кипучою діяльністю однолітків.



Таким чином, близькі відносини між Яценюком і братами Бурбак почалися ще з дитинства, і навіть раніше – з дружби їхніх матерів. А ще одним членом їхньої шкільної компанії пізніше став Павло Петренко (нинішній міністр юстиції), який на декілька років молодше Бурбаків і Яценюка.

Максим Бурбак. Как черновицкие сели на "золотой унитаз" донецких

А ось про радянське минуле свого батька, Юрія Миколайовича Бурбака, брати зберігають вперте мовчання. В їхній офіційної біографії написано лише, що до 1991 року той займався «різною діяльністю», але якою саме, ніхто не зізнається. В наш час Максим Бурбак не раз повторював, що його батько «читає книжки на дивані», а будь-який психолог пояснить, що подібні слова про рідних і близьких зазвичай недалекі від істини. Цікаво і те, що офіційно Юрій Бурбак зайнявся бізнесом лише на початку 90-х, якраз тоді, коли його старший син Олексій разом зі своїм другом Арсенієм Яценюком вступили до Чернівецького університету і вже на першому курсі вдарилися в комерцію. Тому не виключено, що весь цей час відомий чернівецький бізнесмен Юрій Бурбак насправді був лише зіц-головою фірм своїх синів.

У 1992 році Арсеній Яценюк, який вміє заводити потрібні зв’язки, зблизився з Валентином Гнатишевим — сином тодішнього губернатора Чернівецької області, за допомогою якого відкрив фірму «Юрек Лтд». В компаньйони він узяв старого друга Олексія Бурбака та ще двох однокурсників: Андрія Пишного і Андрія Іванчука — нині нардепи від «Народного фронту». В процесі своєї активної діяльності, що стосувалася питань приватизації, їхня команда близько познайомилась з такими відомими чернівчанами, як Михайло Папієв та Олександр Зінченко (помер у 2010 році). Варто додати, що в одній групі з Яценюком і Олексієм Бурбаком навчався майбутній військовий прокурор України Анатолій Матіос.

Арсеній Яценюк і брати Бурбак

 

Максим Бурбак. Как черновицкие сели на "золотой унитаз" донецких

Олексій Бурбак довгий час був нерозлучний з Яценюком і навіть відправився разом з ним в Крим, коли того в 2001 призначили міністром економіки АРК. Олексій Бурбак став його радником, і несподівано пустив у кулуарах кримської влади глибокі коріння: навіть після від’їзду свого друга Яценюка в Київ, він залишився в Сімферополі, ставши радником голови уряду і голови парламенту Криму. Але, не втрачаючи зв’язків з Яценюком, Олексій Бурбак став його довіреною особою на півострові, згодом створивши і очоливши тамтешнє відділення «Фронту змін». При цьому, що цікаво, Олексій Бурбак уникав пропонованих йому посад, воліючи залишатися радником, консультантом, науковим працівником, займаючись суто кулуарної політикою і тіньовим бізнесом.

Олексій Бурбак і Арсеній Яценюк на великодній церемонії

 

Максим Бурбак. Как черновицкие сели на "золотой унитаз" донецких

«Добробут» Бурбаків

Поки старший брат невідступно слідував за своїм другом дитинства, молодший Максим Бурбак закінчив у 1998 році той же Чернівецький університет за спеціальністю «правознавство» і зайнявся бізнесом. Про подробиці свого першого комерційного досвіду Бурбак-молодший ніколи не повідомляв, але є відомості, що спочатку він зайнявся перегоном автомобілів з Угорщини та Словаччини в Україну, потім відкрив автоплощадку вживаних машин і автосалон нових. У 2008 році він очолив компанію «Буковина Авто Альянс», що займається продажем вантажівок «ТАТА», автобусів ЗАЗ, легкових автомобілів «Lada», «Chevrolet», «Opel», «Chery». Від цього бізнесу в особистому володінні сім’ї Бурбак залишилися 35 (!) вантажних і легкових автомобіля, які були вписані в декларацію Максима Юрійовича за 2013 рік.

Одночасно з цим, Максим Бурбак зайнявся бізнесом, пов’язаним з чернівецьким ринком «Калинівський» (народна назва «Калинка»), що заснований у 1990 році і є комунальною власністю міста. Це один з найбільших ринків України (поряд з «Барабашово» і «7 кілометром»), що став центром економічного життя не лише Чернівців, а й усієї області. У 2013 році на «Калинівському» працювали 22 тисячі підприємців та реалізаторів», чиї податки, збори і внески давали досить істотну частку доходів в міський і обласний бюджет (близько 32 мільйонів). І на цей ринок ще в 90-і поклала око дружна команда Яценюка і братів Бурбак.

У 1996 році за звинуваченням у хабарництві був заарештований директор «Калинівського» Богдан Кравчук – відомий в Чернівцях ще як радянський дисидент і член Гельсінської Групи. Замість нього ринок очолив Іван Ринжука, який був людиною Миколи Федорука, колишнього першого секретаря Чернівецького обкому ЛКСМУ, з 1994 року очолив міськрада Чернівців, а з 1997 року став головою міської (нині депутат фракції «Народний фронт»). З Федоруком зав’язав дуже тісні відносини Арсеній Яценюк, а через нього-з ним зблизилося і сімейство Бурбаків – в першу чергу залишився в Чернівцях Максим і його батько, який «читає книги».

Бурбак Максим і Микола Федорук

 

Максим Бурбак. Как черновицкие сели на "золотой унитаз" донецких

Протягом декількох років вибудувана схема задовольняла всіх, однак у 2005, після того, як Арсеній Яценюк отримав посаду міністра економіки України, відбулося наступне. Міська влада Чернівців, за активної підтримки міського голови Федорука, виділили в оренду ТОВ «Інвест-Альянс» (засновник – Лідія Степанівна Лещова, рідна тітка Арсенія Яценюка) земельну ділянку площею 6,42 га по вулиці Калинівської 13Б. Цей «пустир» належав місцевій автошколі ДОССАФ і знаходився якраз на кордоні ринку «Калинівський». Власне, більш ринку розширюватися було нікуди, тільки в одну сторону – і цю ділянку отримало ТОВ «Інвест-Альянс» нібито під будівництво навчально-виставкового павільйону. Але замість виставки на орендованій ділянці створюється приватний ринок «Добробут», засновниками і власниками якого стали «Інвест-Альянс» та підприємство «Букотрейдинг». І як виявилося, засновником самого «Букотрейдинга» (зі статутним фондом 17 мільйонів гривень) є скромний чернівецький пенсіонер, який любить почитати на дивані книги, Юрій Миколайович Бурбак. Походження цих 17 мільйонів, внесених у статутний фонд «Букотрейдинга», він так і не пояснив.

У 2006 році орендована ділянка збільшилася — всього за декілька років ТОВ «Інвест-Альянс» прибрав до рук майже 12 гектарів землі, які були приватизовані всього за 5 мільйонів гривень при повному схваленні міської влади в особі Миколи Федорука. Суть цієї афери полягала в тому, що зростаюча «Калинка» тепер плавно перетікала в «Добробут»: по суті це був один великий ринок, старі площі якого залишилися комунальною «Калиною», а нові – приватним «Добробутом». Крім того, на території «Добробуту» були побудовані паркування і майданчик для торгівлі з машин загальною площею більше 3 га: у 2013 році на в’їзд там брали по 10 гривень (1,25 долара) з кожного автомобіля, збираючи за день десятки тисяч! При цьому, користуючись фіктивним статусом «виставкового павільйону» і приватизувавши землю, ринок «Добробут» нічого не сплачував до міського бюджету! Поглинанню ж «Калинки» нітрохи не перешкоджав, і навіть сприяв його директор Іван Ринжука, створюючи нестерпні умови для підприємців (у тому числі кримінальними методами), які втекли з комунального «Калинівського» у приватний «Добробут». Доходи власників «Добробуту» були настільки величезні, що цей ринок називали головним джерелом фінансування «Фронту змін».

І вони могли б бути ще більшими: у 2006 році за наполяганням Федорука було майже «прихватизовано» і сам ринок «Калинівський». Його передали ТОВ «Мегамаркету», чиїми власниками був тріумвірат Яценюк-Фудорук-Бурбак. Однак підприємці ринку підняли бунт, дійшли до Києва і через суди домоглися збереження «Калинки» у комунальній власності.

А в 2007 році власниками ринку ринок «Добробут» (Яценюком і Бурбаками) була провернута ще одна афера. Ринок був закладений в «АТ Сведбанк» — колишній «ТАС‑Комерцбанку» Сергія Тігіпка, який той продав шведам, залишившись при цьому його керівником. Сума взятого кредиту становила близько 136 мільйонів, з яких банку повернули всього 36 мільйона. Навряд чи це стало можливо без попередньої домовленості з Тігіпко, який у 2007-2008 році щедро роздавав кредити «Сведобанка», а після кризи покинув крісло керівника, залишивши шведів з колосальними збитками.

Афера виявилася досить передбачливою. У 2011 році в Чернівцях стався справжній переворот: мер Федорук був відправлений міськрадою у відставку, а директора ринку «Калинівський» Івана Ринжука заарештували за хабар у 250 тисяч доларів. Нова міська влада в особі в.о. мера Віталія Михайлішина (від Партії Регіонів) ініціювала судовий позов про анулювання угоди про приватизацію земельної ділянки під ринком «Добробут», намагаючись таким чином «націоналізувати» у Яценюка-Бурбака. Цікаво, що незабаром після цього Арсеній Яценюк розпочав свою політичну акцію «Вставай, Україно!», закликаючи до якнайшвидшого повалення режиму донецьких». Однак експропріації не вийшло, оскільки земля перебувала в кредитній заставі у «Сведобанка», і шведи наполягли на відстроченні виконання рішення суду до повного погашення боргу – чого так і не сталося у зв’язку з розпочатими в Україні відомими подіями. У травні 2014 року мером Чернівців був обраний Олексій Каспрук – член «Фронту змін», близький знайомий Яценюка і Максима Бурбака. А в січні 2015 році міським судом було припинено кримінальну справу стосовно Івана Ринжука, раніше випущеного під заставу.

Блиск і злидні «народнофронтовців»

У 2009 році Яценюк мобілізував однокласників і бізнес-партнерів у свій «Фронт змін». Максим Бурбак тут же очолив його Чернівецьке обласне відділення: відсутність політичного досвіду компенсувалася величезною довірою Яценюка до друга дитинства. Втім, досвід-справа наживна: на місцевих виборах 2010 року Максим Бурбак був обраний депутатом обласної ради, і очолив у ньому фракцію «Фронту змін». Якийсь час це дозволяло захищати інтереси бізнесу Бурбаків і Яценюка у Чернівцях, проте потім, 31 березня 2011 року міська рада Чернівців проголосувала за дострокове припинення повноважень мера Федорука: рішення не підтримали лише фракції «Фронту змін» та «Свободи». Бачачи, що влада в місті, а по суті, і в області, спливає з рук, Максим Бурбак вирішив перебратися до Києва. На парламентських виборах 2012 року він отримав номер 43 у списку «Батьківщини», з якою «Фронт змін» домовився про об’єднання в один виборчий блок. Цікаво, що в своїй декларації кандидата Максимум Бурбак зазначив, що в 2011 році не заробив нічого, ні копійки. Приголомшлива бідність, але цілком зрозуміла тим, що він записав свій бізнес на батька.

До самого Євромайдану Максим Бурбак, як і інші члени його фракції, в перервах між вояжами акції «Вставай, Україно!» розважали себе блокуванням парламентської трибуни. А вже 27 лютого 2014 року Максим Бурбак отримав портфель міністра інфраструктури України: так Яценюк продемонстрував, що не забуває друзів дитинства і співвласників свого бізнесу.

Дуже скоро виявилося, що зміна «донецьких» і «харківських» на «дніпропетровських», «вінницьких» і «чернівецьких» не сильно змінила вигляд української влади, яка продовжує «хапати», пиляти» і влаштовувати своїх людей (причому в десятикратному розмірі, порівняно з попередніми). Перші скандали не змусили довго чекати і матеріалізувалися в особі Михайла Паньківа: його кандидатуру на посаду голови «Укрпошти» Бурбаку запропонував Андрій Іванчук. У підсумку «Укрпошта» почала працювати на команду Яценюка-Бурбака, причому за казенний рахунок. Так, під час парламентської виборчої компанії 2014 року «Укрпошта» надала «Народному фронту» знижку в 900 тисяч гривень за розповсюдження агітаційних листівок. А навесні 2015-го, коли гривня стрімко падала, «Укрпошта» продала 6 мільйонів власних доларів за заниженим курсом банку «Авант» — пов’язаного з оточенням Петра Порошенка.

Паралельно розвивався і інший кадровий скандал: на вимогу «євромайданівців», Максим Бурбак звільнив гендиректора аеропорту «Бориспіль» Олексія Качанова — ставленика бізнесменів Бориса Кауфмана і Олександра Грановського, «доївших» аеропорт з літа 2013 року. Звільнив і призначив на цю посаду його заступника Сергія Гомболевского, ще одну людину Грановського. Писали, що Бурбак не тільки знав, ким є Гомболевський, але і поставив його керувати «Борисполем» на прохання Яценюка, якому Кауфман і Грановський щедро виділяли» у партійну касу «Народного фронту».

Ще одному спонсору партії, олігарху Ігорю Коломойському, Максим Бурбак подарував… українське небо. Спочатку призначивши на чолі Державіаслужби України Дениса Антонюка – колишнього топ-менеджера авіакомпанії «Міжнародні авіації України» (МАУ), що належить Коломойському. А потім влаштував перерозподіл авіамаршрутів в Україні на користь МАУ, фактично видавивши з ринку всіх її конкурентів – чим викликав обурення авіаперевізників, які вимагали особистої зустрічі з прем’єром і президентом

Максим Бурбак поспішає на допомогу

 

Максим Бурбак. Как черновицкие сели на "золотой унитаз" донецких

Після дострокових парламентських виборів восени 2014-го Максим Бурбак перебрався назад до парламенту, очоливши фракцію «Народного фронту» і зосередившись на порятунку свого друга Сєні у всіх сенсах цього слова – завдяки чому другий уряд Яценюка протрималося аж до початку 2016-го. І все ж неминучість його відставки уряду була очевидною вже тоді, тому «чернівецькі» розсудливо вибрали депутатські мандати і депутатську недоторканність. Втім, увійшовши у смак шикарного життя за казенний рахунок, вони не стали відмовлятися від набутих звичок. Так, в серпні нинішнього року, Максиму Бурбак прибув у рідні Чернівці на вертольоті. Причому практично на такому ж (якщо не на той самий), на якому в свій час літав президент Янукович, чиє марнотратство став притчею во язицях. Але якщо «золотий унітаз» і не менш «золотий» вертоліт Януковича тоді широко обговорювалися у всіх ЗМІ, то розкішний засіб пересування глави фракції «Народного фронту» сьогодні ретельно ховається від очей громадськості. І хто знає, скільки коштує його власний «золотий унітаз»!

Вертоліт Максима Бурбака

 

Максим Бурбак. Как черновицкие сели на "золотой унитаз" донецких

 

Вертоліт Януковича

 

Максим Бурбак. Как черновицкие сели на "золотой унитаз" донецких

Між тим офіційно Максим Бурбак живе виключно на свою депутатську зарплату: в його декларації за 2015 рік вказано лише 76 тисяч гривень річного доходу старий ВАЗ-2108. Але на цей раз він вписав у декларацію доходи своєї дружини (1,25 мільйона гривень) і її капітал (1,3 мільйона депозитів і 4 мільйона статутних фондів). А ось стосується свого улюбленого батька-книгочитача, що володіє половиною ринку «Добробут» з багатомільйонними щорічними доходами, то про нього Максим Барбак вирішив промовчати.

Сергій Варіс, SKELET-info

Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий

Добавить комментарий