Навіщо потрібен футбольний марш за відродження вінницької «Ниви»?
У соціальних мережах активно поширюють запрошення на «Марш за повернення ПФК «Нива» Вінниця». Захід має відбутися 22 січня на «Парижі» (площу Героїв Небесної Сотні організатори називають саме так). Яка мета вечірнього п’ятничного маршу, спробували дізнатись журналісти сайту PressPoint.
Насправді, до «заходу» у Другу Лігу Чемпіонату України з футболу подалися дві команди – «Нива» і «Вінниця». Чому «відновлення професійного футболу» стосується тільки «Ниви», досі невідомо.
На афішах, переважно електронних, організатори пишуть, що вінничани мають прийти, аби «допомогти повернути професійний футбол місту». Імен організаторів, їх координат чи контактів на «афішах» не зазначено. Натомість поширенням інформації активно займався депутат Вінницької міськради від «Батьківщини» Вадим Кудіяров.
«Підтримуємо ініціативу вболівальників ФК НИВА. Акція адресована владі та мешканцям міста та області. Коли молодь відстоює свої права — це заслуговує поваги!», — зазначив у соцмережі Вадим Кудіяров.
Яку саме владу планують відшукати у п’ятницю ввечері вболівальники «Ниви» за підтримки Вадима Кудіярова на «Парижі» — теж незрозуміло.
«Дайте, дядьку, п’ятака»
Після розвалу ФК «Нива», який грав у Другій Лізі українського футбольного чемпіонату, після відходу від справ його керманича Паші Касанова, футбольна посада голови головного клубу вінничан залишалася вакантною. Тобто, з моменту, коли «Ниву» у липні 2012 року зняли зі змагань через відсутність фінансування, професійної футбольної команди у Вінниці не було.
Окремі спроби стати професіоналами були у колишньої міліцейської футбольної команди, яку заснували одіозні правопохоронці Нонік та Хорзов, «Держслужбовець». Президентом команди обрали Сергія Руденка. Пізніше функціонери навіть змінили назву на ФК «Вінниця», але глядацьких симпатій їм це не додало. Наприклад, під час матчу ветеранів вінницького футболу і київського «Динамо» на адресу Руденка від вболівальників лунало чимало образливих висловів. Тобто, пори гарантовану підтримку міста та області (чиновники від спорту неодноразово заявляли про підтримку ФК «Вінниця»), виходило явне протиріччя із вболівальниками (знов-таки, принаймні, із «найголоснішим» сектором – ультрас).
Великих грошей на неоднозначний футбольний проект ні «місто», ні «область» не дали. Створення муніципального професійного футбольного клубу до планів керманичів Вінниччини не входило, а комерційні спонсори у «Проект Нива» не поспішали. Міські та обласні спортивні чиновники переключили увагу на аматорські змагання місцевого рівня та розвиток спеціалізованих спортивних шкіл.
Тож, «вибити» гроші на власний проект «Нива» спробували інші люди…
«Хто, хто в Рукавичці живе?»
Ініціативу підхопив Вадим Кудіяров, який став головою «нивівської» громадської організації. 10 червня 2015 року за адресою «Вінниця, вулиця Ватутіна, будинок 19» створено громадську організацію «Футбольний клуб «Нива — Вінниця». За цією ж адресою зареєстровано федерацію «Стріт воркаут Вінниця», «Вінницьку федерацію фрі-файту», «Федерацію вуличного баскетболу Вінницької області», благодійний фонд «Здорова нація», центр розвитку дітей та молоді майбутнього «Аліса», а також Вінницьку обласну організацію політичної партії «Громадський рух «Народний Контроль» та громадську організацію «Медіа центр «Власно».
«У 2014-му ми зареєстрували фонд «Відродження футболу», забрендувати логотип ФК «Нива», але так, щоб не покладати на себе колишні борги клубу», — казав Вадим Кудіяров у інтерв’ю журналістам. Тобто, фактично, ГО «Нива Вінниця» і ФК «Нива» (Вінниця) не мають нічого спільного, окрім того, що ГО забрендувала логотип, який належав футбольному клубу.
11 листопада 2015 року ФК «Нива» (Вінниця) разом із ФК «Вінниця» подали заявки на участь у Другій Лізі, точніше, про свою готовність «пройти процедуру атестації на право участі у Всеукраїнських змаганнях з футболу серед клубів другої ліги ПФЛ у сезоні-2016/17».
«Будьте, люди, гонорові! Дайте гроші паперові»
Наразі три керівника вінницьких футбольних клубів — Вадим Кудіяров («Нива»), Дмитро Руденко (Вінниця») та Василь Вовк («15 Громада»), як завіряють у Федерації футболу Вінниччини, готові до створення єдиного вінницького професійного футбольного клубу.
Наприклад, Василь Вовк не розкриває карти і не каже, яку саме команду підтримають футбольні функціонери і — ймовірніше за все як результат домовленності — влада: «У п’ятницю, 15 січня 2016 року, на запрошення голови Вінницької спортивної громадської організації «Обласна федерація футболу» І.Ф.Гатаулліна прийняв участь у засіданні виконкому, яке проводилось у розширенному форматі. Головне питання — можлива участь команди з Вінниччини у змаганнях другої ліги. Це однозначно вагомий крок на шляху відновлення слави вінницького футболу, повернення до еліти футбольних клубів. Усі зацікавлені особи (у тому числі Ваш покірний слуга) взяли тиждень для досконального вивчення цього питання, щоб уже 22.01.16р. перед звітно-виборчою конферецією прийняти рішення щодо подальших дій по впровадженню в життя такої значимої для вінниччан ідеї».
До речі, знову майорить 22 січня.
Вадим Кудіяров у різних інтерв’ю останнім часом «плутається у показаннях». Порівняємо:
— Щодо фінансування ФК, то скажу, у міському бюджеті коштів не передбачено. Гроші будуть брати із загальної суми фінансування спорту. А з обласного бюджету буде субвенція на міський бюджет і далі на команду. (18 січня, vlasno.info).
— У фінансовому плані нас підтримує міська та обласна влада. В бюджетах на 2016 розраховані кошти на ФК «Ниву». Окрім того є ряд підприємств, які наразі не хотілось би афішувати. Вони також погодились фінансово допомогти повернути великий футболу Вінниці. Також ми активно плануємо працювати з обласною владою у напрямку залучення нових інвесторів. У нашому регіоні є багато підприємств з великим фінансовим обігом, але їх треба зацікавити – а мотивувати їх зможе лише влада. (6 січня, vinsport.info).
Що цікаво, остання фраза є певним лукавством. Для початку ще одна цитата з того ж матеріалу «Власно.інфо»: «Як підкреслив після засідання Вадим Кудіяров, з міського та обласного бюджетів буде фінансова підтримка по 150 тис грн в рік від кожного. Проте це недостатньо для повноцінної життєдіяльності ФК у 2-й професіональній лізі». Жодного слова про «Ниву» — а лише про клуб, який представлятиме Вінницю у Другій Лізі.
Тож, навіщо марш? Мабуть, поясненням стане ще одна цитата президента ГО «Нива Вінниця» Вадима Кудіярова стосовно грошей для клубу: «Під проводом керівництва Облдержадміністрації планується наприкінці січня – початку лютого обговорення цього питання за «Круглим столом» і прийняття реальних рішень».
P.S Зрозуміло, що у разі здійснення мрії «нивівців» і початку перетворення ГО на професійний футбольний клуб, сама «Нива» стане комерційною організацією. Вона отримуватиме кошти від спонсорів, зароблятиме гроші на реалізації квитків, сувенірів. А також – окремі дотації від держави. Але при цьому жодним чином не буде муніципальною чи комунальною структурою. Чи логічно? Виходить, фінансування комерційних структур – обов’язок влади?
Від автора: У матеріалі — виключнo спроба на безособовому рівні розібратись у гарцюваннях навколо ледь жевріючого факелу «Локомотиву». Так, відсутність професійної футбольної, хокейної, баскетбольної команди у місті – сумне явище. Але це не привід будувати в уяві любителів спорту комбінації від дітей революційних лейтенантів…