Тяжилівського різника звільнили. Дякуючи… прокуратурі
Чоловіка, що розкладним ножем мало не зарізав двох юнаків на зупинці, міський суд засудив до шести років позбавлення волі. Апеляційний – відпустив на свободу. Злочин перекваліфікували із озброєної хуліганки на легші статті. За проханням захисту і… прокуратури
Про криваву бійку на зупинці «Лугова» RIA писала, коли в лікарню швидкої допомоги потрапити два тяжилівські хлопці Олександр Вернигора і Роман Білохвостик. В обох порізи — у небезпечних місцях.
У квітні 2013-го матері переживали за синів, які були близькі до смерті. Якби допомога забарилася на кілька хвилин, було б уже пізно рятувати Рому. Якби ніж полоснув трохи в бік, то не вижив би Сашко…
Олександра Вернигору госпіталізувала швидка з порізаним обличчям і шиєю. Романа Білохвостика – з розсіченою ногою в місці, де проходить магістральна артерія. Травми першого хлопця експерти потім назвали легкими, бо загоїлися шви менше, ніж за 21 день. А от у другого юнака були тяжкі тілесні ушкодження. Як розказували свідки, кров з його рани буквально хлистала, вся зупинка була червоною.
Невеликим розкладним ножем порізав так юнаків 29-річний Олексій Тхоржевський, якого одразу на місці події затримала міліція. Він був п’яний, і як розказували потім правоохоронці, мало що тямив взагалі. Поруч з ним була дівчина (сьогодні вже дружина), яка кількома хвилинами до того ненароком розбила в цілодобовому магазині пляшку пива. З цього й почався конфлікт на «Луговій».
Агресивний покупець
Роман і Олександр зі знайомими були на зупинці. Останній, як почув дзвін скла, зайшов у магазин подивитися, що трапилось, бо там торгує мати його товариша. Жінка була заплакана і кивала на нетверезого покупця. Олександр попросив того незнайомого йому чоловіка прибрати розбите пиво. Але Олексій Тхоржевський не захотів принижуватися до роботи прибиральниці, й сказав щось на кшталт «Пішли вийдемо».
Прямо в дверях, як сказано у року суду першої інстанції, винесеному 20 травня цього року Тхоржевському, він полоснув Вернигору по обличчю та шиї. Той зразу ж кинув різника на землю, застосувавши прийом, потім побачив, що весь у крові, і повернувся в магазин за серветками. У той час Білохвостик спробував у лежачого відібрати ніж й отримав ним по нозі. Хлинула кров, й хлопець сів від шоку.
Обеззброїли різника інші юнаки, що були на зупинці, а потім викликали міліцію на «Лугову». Наряд «Беркуту» був на місці за хвилину, наклав джгут на ногу Білохвостика і тим самим врятував йому життя. На Тхоржевського ж начепили кайданки. Він говорив, що дізнався, що серйозно порізав юнаків, тільки під ранок в міліції. Мовляв, просто оборонявся, махаючи ножем, купленим у той же день, щоб користуватися на роботі.
Назвали хуліганом
За фактом цієї події відкрили провадження про хуліганство із застосуванням зброї (або іншого предмета, пристосованого для нанесення тілесних ушкоджень). У такій кваліфікації справа пішла до суду. В обвинувальному акті йшлося, що слідство цілком довело винуватість Тхоржевського також в умисному нанесенні тяжких тілесних ушкоджень потерпілому, що отримав смертельно небезпечний поріз ноги. Тобто одразу державне звинувачення вимагало покарати підсудного за всією строгістю Закону.
Але під час судових слухань прокурор, несподівано для потерпілих, став просити перекваліфікації злочинів на легші статті. Такі, які караються умовним терміном.
— Прокурор повинен бути на стороні потерпілих, підтримувати обвинувачення, а в нас було навпаки. Усі на нас нападали, — говорить Роман Білохвостик. – Суддя ж врешті прийняла зважене рішення і присудила Тхоржевському шість років позбавлення волі за хуліганство й тяжкі тілесні.
Після проголошення вироку, 20 травня, чоловіка, якого в коментарях на сайті “20 хвилин” вінничани прозвали тяжилівським різником, одразу взяли під варту, в залі суду. А в понеділок, 5 жовтня, прозвучало рішення на апеляції прокурора і захисника про звільнення винуватця кривавих подій на “Луговій” на волю. Зрозуміло, що адвокат засудженого просив легшого покарання для свого клієнта. Але, якщо прокурор теж того самого домагається – незвична ситуація.
Звинувачення дало задню
В апеляції, поданій прокуратурою, йдеться про необхідність змінити кваліфікацію на умисні легкі тілесні ушкодження (завдані Вернигорі) та не умисні тяжкі (завдані Білохвостику). Позиція, один в один з апеляційною скаргою захисту. Аргументується вона тим, що, так, Олександру хотів нанести поранення Олексій, а от Роману завдав ненароком. Мовляв, той сам підліз під ніж, коли власник розкладного кишенькового ножа хаотично махав ним на всі боки.
Що в діях Тхоржевського відсутній склад правопорушення «хуліганство», вважав старший прокурор прокуратури міста Вінниці Олександр Слабий і пояснив у своїй апеляційній скарзі, що підсудний на «Луговій» захищався від приниження, а не буянив із мотивів явної неправди до суспільства. Прокурор просив скасувати вирок першої інстанції як такий, що не відповідає фактичним обставинам справи, і дати за тяжилівську різню винуватцю два роки обмеження волі зі звільненням від відбування покарання з випробувальним терміном на один рік.
І хоча на судових засіданнях в апеляційному суді виступав інший прокурор, й він не підтримав позиції свого попередника, суд прийняв рішення про звільнення засудженого з-під варти — змінив покарання на таке, як просив в апеляційній скарзі той прокурор, що брав участь у слуханнях суду першої інстанції.
Відпустили із зали суду
Отож злочини Олексія Тхоржевського перекваліфікували на легкі умисні ушкодження та необережне тяжке. Покарання йому обрали «умовне», скасувавши вирок про позбавлення волі.
— Ну все, його відпустили і тепер нас просто задавлять на нашому суді, — кажуть хлопці, що тут були потерпілими, а в іншій справі – підсудні.
Олександра Вернигору і Романа Білохвостика зараз у міському суді судять за участь у тій самій бійці, тільки з іншого боку. Тхоржевський з дружиною заявили, що хлопці і їм нанесли тілесні ушкодження.
– Виходить, що він мене мало не убив, Рома мало не стік кров’ю, і ми відповідаємо тепер, — говорить Олександр.
– Вони ще й написали нам по 25 тисячі гривень моральної шкоди, — каже Роман.
Жінка кривдника цих юнаків заявила про легкі тілесні ушкодження, а він сам – про середньої тяжкості травми. А вперше про зустрічні заяви, як кажуть хлопці, вони дізналися майже через рік після самої події, коли їх викликали в міліцію давати пояснення. Це був перший неприємний сюрприз після різанини на «Луговій». Понеділкове судове рішення про звільнення засудженого з-під варти – другий.
Адвокат Олексія Тхоржевського Сергій Глєбов вважає, що в історії бійки на “Луговій” можна було розійтися миром, але ніхто не захотів. І раз юнаки не змінили своєї позиції в справі його підзахисного, то і той не буде міняти своєї. Журналістка RIA попросила адвоката Тхоржевського зв’язати її з самим хлопцем. Він обіцяв передати це прохання підсудному. Але відповіді наразі немає.
Зараз хлопцям загрожує до п’яти років позбавлення волі. Розгляд справи за їх звинуваченням ще триває.
Що одразу після бійки на «Луговій» пояснював затриманий чоловік та як про ті події розповідали свідки та поранені хлопці — видіться на відео: