Українцям встановили ліміт на переказ грошей з картки на картку: яке обмеження запровадив НБУ
Національний банк (НБУ) встановив ліміт 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб «з картки на картку» (також відомі як P2P, C2С). Нові правила почнуть працювати з 1 жовтня. При цьому переказувати ці кошти можна буде за необмежену кількість транзакції.
Про це повідомили у самому НБУ. Там зазначили: захід буде тимчасовим – його дія триватиме лише 6 місяців.
Крім того, підкреслюється, ліміт діятиме лише на суму вихідних переказів за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Крім того, ліміт не застосовуватиметься до:
- рахунків волонтерів, які відповідають визначеним критеріям;
- рахунків осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження.
Також ліміт не застосовуватиметься у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритих в одному банку, та до переказів юридичних осіб. Окрім того, зазначається, операції за реквізитами IBAN не обмежуватимуться.
«З 1 жовтня 2024 року Національний банк тимчасово, на пів року, встановлює ліміт у 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб «з картки на картку» (також відомі як P2P, C2С)», – йдеться в повідомленні.
Водночас у регуляторі запевнили: більшість українців не відчують запровадження ліміту. Адже, за його даними, «98% банківських клієнтів здійснюють щомісяця перекази, які не перевищують зазначену суму».
Зі свого боку, нардеп від «Голосу» Ярослав Железняк зазначив: обмежень щодо кількості транзакцій на переказ грошей між картами НБУ не встановив. Наголосивши, що загалом повністю підтримує те, в якому вигляді було ухвалено рішення про ліміт.
Навіщо НБУ запроваджує ліміт у 150 тис. грн на місяць
Загалом же, розповіли в Нацбанку, запроваджений ліміт має допомогти мінімізувати використання платіжної інфраструктури у протиправній діяльності. Зокрема, з використанням рахунків «дропів», які є поширеним механізмом функціонування тіньової економіки.
«Аналіз НБУ свідчить, що через картки «дропів» (людей, які віддають у користування третім особам свої рахунки) може проходити близько 200 млрд грн на рік. Тіньовий бізнес шукає для себе нові шляхи проведення грошових платежів, і це потребує швидкого реагування, тому НБУ запроваджує ліміт як тимчасове антикризове рішення», – повідомили в регуляторі.
При цьому там наголосили: запроваджений період обмеження терміном на 6 місяців буде використаний для вироблення спільних рішень, спрямованих на вирішення цієї проблеми. Що, запевняється, має дозволити надалі «відмовитися від введених лімітів».
Обмеження не вплинуть на збори волонтерів
Також у Нацбанку стверджують, що ліміт не вплине на діяльність волонтерів – і ті не втратять змогу збирати кошти. Адже обмеження не діятимуть:
- під час поповнення рахунків фізичних осіб, які займаються волонтерською діяльністю та які ідентифіковані банками / надавачами платіжних послуг як волонтери;
- під час переказів коштів з рахунків фізичних осіб, які займаються волонтерською діяльністю та які ідентифіковані банками / надавачами платіжних послуг як волонтери.
«Постанова визначає п’ять критеріїв приналежності до волонтерської діяльності. Для того, щоб надавачі платіжних послуг ідентифікували фізичну особу, яка планує займатися волонтерською діяльністю, як волонтера, вона має відповідати щонайменше двом критеріям з п’яти», – пояснили в Нацбанку.
До самих же критеріїв для волонтерів, зазначимо, належить реєстрація як, власне, волонтера. А також:
- Проведення волонтерських зборів як типова діяльність за рахунками.
- Лист від державного органу, військової частини або благодійного фонду про співпрацю.
- Надання інформації про суми, строки, мету збору та використання коштів.
- Підтвердження волонтерської діяльності через відкриті джерела (соціальні мережі, Інтернет).