Уряд позбавить субсидій власників великих квартир, нових авто та відстежуватиме заробітчан

Уряд позбавить субсидій власників великих квартир, нових авто та відстежуватиме заробітчан

У травні починається перерахунок комунальних субсидій на наступний сезон. Якщо ще у квітні субсидію надавали з урахуванням доходів за першу половину 2017 року, то в травні 2018 – з урахуванням доходів за друге півріччя минулого року.


Але, найголовніше, нарахування субсидій відбуватиметься за зміненими правилами. Ці зміни уряд ухвалив в останній робочий день перед довгими травневими вихідними.Передбачається, що з часом держава видаватиме субсидії “живими грошима”, проте набагато прискіпливіше ставитиметься до перевірки доходів тих, хто на них претендує. Такі зміни, на думку урядовців, дозволять зробити субсидії більш справедливими та адресними.
Кому потрібно звернутися з новою заявою?
Згідно з новою постановою, не всі, хто раніше отримував субсидії, зможуть автоматично робити це і надалі. В департаменті соцзахисту просять звернутися для перевірки права на призначення субсидії таких громадян:

якщо хтось із домогосподарства чи родини є власником автомобіля, з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда). При цьому не враховуються авто, одержані безплатно чи придбані на пільгових умовах через підрозділи з питань соцзахисту населення;
якщо в родині є особи, які на час призначення нової субсидії досягли 18-ти років;
внутрішньо переміщених осіб;
осіб, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства;
орендарів житла;
тих, хто зареєстрований у житловому приміщенні, але фактично в ньому не проживає.
У кого можуть забрати субсидії?
За окремими винятками, які розглядатиме спеціальна комісія, відтепер субсидії не зможуть отримувати:

родина, в якої є автомобіль, якому менш ніж п’ять років, крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення;
особи, які отримують доходи від здачі в оренду квартири (крім того, відтепер ці доходи необхідно буде також вказувати в деклараціях про доходи);
власники квартир, площа яких перевищує 120 кв. м, і будинків у понад 200 кв. м, крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також випадків, коли в приміщенні зареєстровані троє та більше неповнолітніх дітей.
працездатні особи, які не сплатили єдиного соціального внеску;
родина, в якій здійснили покупки на суму більше 50 тис. гривень (у т. ч. набуття права власності);
якщо є заборгованість із оплати житлово-комунальних послуг;
особи, що є фіктивно безробітними – це й ті, хто працюють без оформлення в Україні, або ж ті, хто працюють за кордоном.
Згідно з нововведенням, тепер тим, у кого дійсно немає роботи, доведеться обов’язково стати на облік у центрах зайнятості.

Людям працездатного віку, хто претендує на субсидію, але не реєструється як безробітний, бо насправді працює без оформлення в Україні або за кордоном, органи соцзахисту автоматом рахуватимуть дохід три прожиткові мінімуми – 5286 гривень.

Чиї доходи враховуватимуть?
– З 1 травня для призначення субсидій враховують доходи членів сім’ї усім складом домогосподарства, незалежно від реєстрації та їх місця проживання, – коментує Вадим Боярський. – Тобто, коли хтось із сім’ї зареєстрований в іншому місці або не живе в приміщенні, яке претендує на субсидію, також враховується його дохід. Саме тому таким категоріям громадян потрібно звернутися до органів соціального захисту із новими заявою та декларацією. Варто зазначити, що до членів сім’ї належать чоловік, дружина та неповнолітні діти.

Кому може дати субсидію комісія?
За словами Вадима Боярського, за рішенням комісії субсидію можуть призначити в усіх випадках. Проте, при цьому враховуватимуть реальну ситуацію кожної сім’ї.

Наприклад, субсидію можуть призначити, якщо площа житла перевищує соціальну норму не більше, ніж на 30 відсотків, проте мешкають у ньому лише непрацездатні громадяни.

Що із заробітчанами?
А от якщо людина перебувала за кордоном загалом більше, ніж 60 днів, за винятком навчання, відрядження та лікування, рішення комісії не буде позитивним.

– Сьогодні опрацьовують всі можливі шляхи роботи із базами даних, у тому числі й прикордонних служб, – каже Вадим Боярський. – Звірка одержувачів субсидій буде здійснюватися автоматично з базою даних прикордонної служби. Відтак, будуть відслідковувати їхній сукупний термін перебування за межами України.

Які зміни для селян?
Людей, які здають молоко, теж чекають нововведення.

– Доходи від реалізації молока теж впливають на нарахування житлових субсидій. Якщо раніше враховувалося 100% доходу від здачі молока, то зараз лише 30%. У Збаразькому районі були такі випадки, що було багато нараховано коштів за здане молоко. Тобто, якщо людина в період доходу здала молока на 10 тисяч гривень, то в дохід для призначення субсидії тепер врахують тільки 30% від 10 тисяч, – розповідає Вадим Боярський.

На скільки часу призначатимуть?
Серед інших нововведень – зменшення так званих “соціальних норм”, які застосовуються при розрахунку субсидій.

Так, норма на газове опалення буде зменшена до 4,5 кубів на 1 кв. м (зараз – 5,5 кубів на один метр опалювальної площі).

Для опалення електроприладами також застосовуватиметься новий норматив – 30 кВт.год (зараз – 65 кВт•г на один метр опалювальної площі).

Варто зазначити, відтепер субсидію нараховуватимуть не на рік, а на півроку (неопалюваний період та опалюваний). У травні враховують доходи III – IV кварталу попереднього року, а в жовтні – І-ІІ квартал цього року.

Як каратимуть?
За порушення отримувачі субсидій нестимуть адміністративну і навіть кримінальну відповідальність.

Державні соціальні інспектори зможуть будь-коли прийти з перевіркою в сім’ю. За словами Вадима Боярського, про це люди дають свою згоду, подаючи заяву для призначення всіх видів соцдопомоги.

Якщо виявиться, що людина не мала права на субсидію, проте отримувала, то субсидію заберуть, а нараховані кошти змусять повернути до держбюджету.

– Виходить дисонанс – людина отримує субсидії і купує автомобіль за 300-400 тисяч гривень, а в декларації пише, що не має доходів, – каже Вадим Боярський. – У такому разі передбачене покарання.

Аби уникнути цього, потрібно повідомити про зміни в доходах родини в управління соцзахисту. Щоб переоформити субсидію, люди можуть звернутися і до всіх житлово-комунальних установ.

Скільки людей втратять субсидії?
Коли у 2015 році уряд схвалив принципове рішення наблизити комунальні тарифи до ринкової вартості послуг, бюджет почав позбуватися своєї одвічної проблеми – десятків мільярдів гривень дотацій “Нафтогазу” на підтримання низьких цін на газ для населення.

Проте одночасно із цим з’явилася проблема десятків мільярдів гривень витрат на субсидії, якими уряд хотів захистити незаможних українців від підвищення тарифів.

Нині комунальні субсидії отримують понад 60% домогосподарств в Україні. За словами Вадима Боярського, наразі важко сказати, скільки мешканців Тернопільщини втратять таку можливість.

Что думаете по этому поводу? Оставьте свой комментарий